Jak naturalnie chronić skórę?

naturalna ochrona skóry

Jak naturalnie chronić skórę?

Nasza skóra narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników. Od promienia UV począwszy, po liczne choroby skóry czy poparzenia.

Dlatego obok codziennych zabiegów pielęgnujących skórę, warto włączyć także elementy leczenia naturalnego przy użyciu ziół, których dobroczynna moc została zauważona już wieki temu.

Co jest przydatne w chorobach skóry?

NAPAR O DZIAŁANIU WZMACNIAJĄCYM

Ci, którzy choć raz w życiu doznali zapalenia skóry, wiedzą jak bolesna jest to dolegliwość. W leczeniu tego rodzaju przypadków przyda się mieszanka z rumianku, krwawnika, rumianu rzymskiego oraz nagietka. Wszystko trzeba dokładnie wymieszać i zalać szklanką wrzącej wody. Ostudzić do temperatury 30-40 stopni Celsjusza i popijać małymi łykami, przynajmniej trzy razy dziennie między posiłkami. Napar ma za zadanie uszczelnić naczynia skóry oraz złagodzić bolesność powstałego stanu zapalnego. W celu uzyskania optymalnych efektów, roztwór powinno się spożywać przez trzy tygodnie, po czym należy zrobić trzydniową przerwę i kurację rozpocząć od początku, aż do złagodzenia objawów bólowych.

MAŚĆ

Z drzewa woniawca pozyskuje się balsam peruwiański, który okazuje się niezwykle skuteczny w leczeniu wszelkich chorób skórnych. Posiada właściwości antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Dodatkowo jest stosowana w leczeniu ran, odmrożeń czy poparzeń. Można zakupić ją w aptece albo przygotować samodzielnie w domu. Aby przygotować maść z balsamem peruwiańskim należy utrzeć 10 g balsamu z 30 g wazeliny.

ZIOŁA NA TRĄDZIK

Trądzik dokucza nie tylko nastolatkom, ale także osobom nieco starszym. Aby wspomóc leczenie dolegliwości, warto wypróbować zioła. Najlepsze zdaniem zielarzy są ziele orzecha, który leczy stany zapalne i działa ściągająco, łopian – usuwa szkodliwe substancje z organizmu oraz skrzypu, który jednocześnie przyspiesza gojenie się zmian oraz wyrównuje niedoskonałości. Wspomniane zioła można stosować zarówno wewnętrznie w formie naparu, jak i zewnętrznie w postaci kąpieli.

ZIOŁA NA OPARZENIA

Sok z brzozy jest bardzo polecanym składnikiem w leczeniu wszelkiego rodzaju oparzeń. Można go kupić zarówno w sklepie zielarskim, jak i innych dobrych sklepach. Do przygotowania płynu potrzebujesz sok z brzozy oraz intrakt z ruty, który stanowi bardzo mocny wyciąg alkoholowy. Do 150 ml soku z brzozy dodaj łyżeczkę intraktu z ruty i pij codziennie wieczorem. Dodatkowo proces regeneracji skóry możesz wspomóc stosując okłady ze świeżych liści brzozy na poparzone miejsca.

OCET NA GRZYBICĘ SKÓRY

Grzybica skóry jest uporczywą dolegliwością, która posiada częstą tendencję do nawrotów. Dlatego jednym z domowych sposobów leczenia jest przecieranie zmieniono chorobowo miejsc octem spirytusowym lub jabłkowym. Dodatkowo można zwiększyć moc octu i dodać do niego ziół, np. rzepik oraz szałwię. 50 gram każdego ze składników należy wymieszać ze sobą i połączyć z pół litrem octu, odstawić na dwa tygodnie, po czym przecedzić i gotowym roztworem przemywać zmienione chorobowo, umyte wcześniej i osuszone miejsca. Płyn można przechowywać w lodówce. Ocet zawiera naturalnie występujące kwasy, które wykazują się działaniem leczniczym na skórę. Z kolei rzepik i szałwia znane są jako składniki o działaniu łagodzącym podrażnienia i stany zapalne.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.