Jak obniżyć cholesterol

Jak obniżyć cholesterol?

Jak obniżyć cholesterol

Jak obniżyć cholesterol?

Jeśli lekarz stwierdzi u ciebie zbyt wysoki poziom cholesterolu , nie wpadaj w panikę. Zmień  dietę  i trochę więcej się ruszaj.

Dlaczego tak ważne jest by cholesterolu we krwi nie było zbyt dużo? Przecie jest to substancja niezbędna do życia wszystkim komórkom  naszego ciała. To prawda, ale tylko w ściśle określonych warunkach. Jeśli wątroba produkuje za dużo cholesterolu, to jego nadmiar odkłada się  na ścianach tętnic. Prowadzi to do ich stopniowego zwężenia się, czyli miażdżycy. Proces ten rozwija się latami, nie powodując żadnych dolegliwości. Duże zmiany miażdżycowe w tętnicach  prowadza do choroby niedokrwiennej serca, jego zawału lub  udaru mózgu.

Ruch i dieta

Siedzący tryb życia  zwiększa zagrożenie. Kiedy się ruszamy , przybywa cząsteczek HDL, które oczyszczają tętnice ze złego cholesterolu LDL. Ruch przyspiesza także spalanie  tłuszczu w komórkach. Ale sam ruch to za mało, trzeba tez zmienić dietę.

W diecie zaleca się wykluczenie tłustych mięs, zastąpienie masła, smalcu, czy margaryny oliwą z oliwek. Zaleca się pieczywo z pełnego ziarna, brązowy ryż , makaron. Należy zrezygnować z fast-foodów, chipsów, słodyczy. Słodycze można zastąpić bakaliami (migdały, orzechy, rodzynki, suszone owoce). Odrzuć produkty rafinowane czyli biały cukier, bułeczki, słodkie pieczywo. Warto polubić warzywa i owoce.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.