Wysoka gorączka u małego dziecka powinna być powodem do niepokoju, gdyż może świadczyć o rozwijającej się chorobie.
W zależności od tego, jakie towarzyszą jej objawy (czy od strony układu oddechowego, czy pokarmowego), może zwiastować infekcję dróg oddechowych albo zatrucia pokarmowego.
Zagrożenia dla dziecka wiążące się z wysoką gorączką
Często właśnie od gorączki rozpoczynają się także choroby wirusowe wieku dziecięcego, jak świnka czy ospa wietrzna.
Wysoką gorączkę, przekraczającą 39 stopni C, należy w miarę możliwości obniżyć, gdyż jest ona bardzo niebezpieczna dla małych dzieci – może spowodować odwodnienie organizmu.
Sposoby na obniżenie gorączki u dziecka
- Podanie leku przeciwgorączkowego, najlepiej w formie syropu albo czopków (pamiętajmy o właściwej dla dziecka dawce, o której informacja znajduje się z reguły na opakowaniu).
- Owinięcie dziecka mokrym prześcieradłem czy obłożenie jego ciała mokrymi pieluchami.
- Zimny okład na czoło dziecka, m.in. z mokrej chusty czy ułożonych między dwiema warstwami materiału kostkami lodu.
- W przypadku gorączkującego dziecka karmiącego piersią wskazane jest także jak najczęstsze jego karmienie, w przypadku dziecka karmionego piersią natomiast podawanie mu dodatkowego płynu zawierającego elektrolitu, dostępnego w aptece.
Wysoka gorączka u dziecka utrzymująca się dłużej powinna nas zaniepokoić i zmobilizować do wizyty u lekarza, który zdiagnozuje, co jest jej przyczyną, i podejmie odpowiednie leczenie.
ja zwykle zaczynam obniżać gorączkę kiedy termometr przekracza 37,5 38 stopni , w zależności jak dziecko reaguje na nią, często robię zimne okłady na czoło, ale najczęsciej podaje milifen w syropku, działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie