Jak walczyć z chrapaniem

Jak walczyć z chrapaniem?

chrapanie

Jak walczyć z chrapaniem?

Chrapiemy, gdy język zapada się w głąb gardła. Dolegliwość ta jest niezbyt przyjemna, zwłaszcza dla otoczenia, jeżeli natomiast towarzyszą jej niebezpieczne dla zdrowia przerwy w oddychaniu, nie można jej lekceważyć. 

Chrapanie może być spowodowane polipami w nosie (wtedy konieczna jest interwencja chirurgiczna), występuje przy katarze lub przeziębieniu, często również u osób palących, nadużywających alkoholu, z nadwagą.

JAK WALCZYĆ Z TĄ NIEPRZYJEMNĄ DOLEGLIWOŚCIĄ?

Po pierwsze – palacze powinni odstawić papierosy, gdyż dym nikotynowy podrażnia gardło i powoduje obrzęk śluzówki.

Po drugie – warto zrezygnować z alkoholu, przede wszystkim tuż przed snem – powoduje on bowiem rozluźnienie mięśni, przez co osoby normalnie nie chrapiące zaczynają często chrapać. Podobnie działają leki nasenne i uspokajające.

Po trzecie – jeżeli ma się nadwagę, warto schudnąć.

Po czwarte – wyleczyć infekcje: katar, powiększone migdałki czy przeziębienie.

Po piąte – często wietrzyć sypialnię, dbać o odpowiednią wilgotność powietrza, spać na boku na płaskiej poduszce lub poduszce wypełnionej łuskami gryki.

Po szóste – obok łóżka postawić pojemniczek z relaksującą lawendą, używać kropli i sprayów do nosa, nawilżających i udrażniających.

Po siódme – osoba śpiąca obok chrapiącego powinna przekręcać go na bok, aby zapobiegać zapadaniu się języka. Może to także ograniczyć chrapanie.

Oceń

One Response

  1. Anika31 17 sierpnia 2015

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.