Chrapiemy, gdy język zapada się w głąb gardła. Dolegliwość ta jest niezbyt przyjemna, zwłaszcza dla otoczenia, jeżeli natomiast towarzyszą jej niebezpieczne dla zdrowia przerwy w oddychaniu, nie można jej lekceważyć.
Chrapanie może być spowodowane polipami w nosie (wtedy konieczna jest interwencja chirurgiczna), występuje przy katarze lub przeziębieniu, często również u osób palących, nadużywających alkoholu, z nadwagą.
JAK WALCZYĆ Z TĄ NIEPRZYJEMNĄ DOLEGLIWOŚCIĄ?
Po pierwsze – palacze powinni odstawić papierosy, gdyż dym nikotynowy podrażnia gardło i powoduje obrzęk śluzówki.
Po drugie – warto zrezygnować z alkoholu, przede wszystkim tuż przed snem – powoduje on bowiem rozluźnienie mięśni, przez co osoby normalnie nie chrapiące zaczynają często chrapać. Podobnie działają leki nasenne i uspokajające.
Po trzecie – jeżeli ma się nadwagę, warto schudnąć.
Po czwarte – wyleczyć infekcje: katar, powiększone migdałki czy przeziębienie.
Po piąte – często wietrzyć sypialnię, dbać o odpowiednią wilgotność powietrza, spać na boku na płaskiej poduszce lub poduszce wypełnionej łuskami gryki.
Po szóste – obok łóżka postawić pojemniczek z relaksującą lawendą, używać kropli i sprayów do nosa, nawilżających i udrażniających.
Po siódme – osoba śpiąca obok chrapiącego powinna przekręcać go na bok, aby zapobiegać zapadaniu się języka. Może to także ograniczyć chrapanie.
Z moim mężem próbowaliśmy już prawie wszystkiego, ostatnio zaczął zażywać preparat ze strony http://leknachrapanie.pl i jest wyraźna poprawa, wreszcie mogę się wyspać bez przebudzeń w środku nocy