Ruch na świeżym powietrzu, rzucenie palenia, rozładowywanie stresów, a także zdrowa dieta – to wszystko sprawi, że nasze serce będzie nam wdzięczne za okazaną troskę. Jednak co jeść, a czego unikać, gdy cierpimy na choroby serca?
Dobra, zdrowa dieta
Zamiast smażonych, panierowanych kotletów, warto sięgnąć minimum dwa razy w tygodniu po tłuste ryby morskie, w których znajdują się kwasy tłuszczowe Omega-3. Są wyjątkowo cenne dla naszego układu krążenia, ponieważ wzmacniają mięsień sercowy, obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają powstawaniu zakrzepów.
Należy unikać tłuszczy pochodzenia zwierzęcego i włączyć do codziennej diety te roślinne. Dobre tłuszcze to takie, które zawierają kwasy tłuszczowe jednonienasycone oraz wielonienasycone, które obniżają poziom złego cholesterolu LDL. Dostępny jest w oliwie z oliwek i oleju rzepakowym. Warto te oleje stosować na surowo do sałatek. A do posmarowania pieczywa lepiej wybierać dobrą margarynę zamiast masła.
Warzywa powinny znajdować się codziennie na naszym talerzu, nawet w formie mrożonek. To bogate źródło cennych witamin i przeciwutleniaczy, które zapobiegają przed uszkodzeniem tętnic. Z kolei kwas foliowy zawarty w sałacie, szpinaku, pomidorach i fasoli poprawia wydolność serca.
Pamiętaj o produktach pełnoziarnistych, takich jak ciemne pieczywo, makarony, brązowy ryż i kasze. One także powinny na stałe zagościć w Twoim jadłospisie.
Sok żurawinowy, podobnie jak czerwone wino bardzo dobrze działa na kondycję naszego serca, a nie uzależnia. Należy bezwzględnie zrezygnować z gotowych łakoci, w których zawarta jest duża ilość tłuszczy trans, które podnoszą poziom złego cholesterolu.
Wrogiem dla serca jest sól, która w nadmiernych ilościach prowadzi do wzrostu ciśnienia. Pamiętaj, że nie tylko znajduje się w domowej solniczce, ale także w wędlinach, chipsach czy ciastach. Aby polepszyć smak potraw, zamiast soli wykorzystaj ziół, pieprzu i przypraw korzennych.
ODCHUDZANIE PRZY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWADZE / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIU / CHOROBACH SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****
1. Jemy niskotłuszczowo czyli:
INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.
2. Niskowęglowodanowo, a zatem (energetyczne):
NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.
3. Puenta to tabele:
IŻ PRODUKTU.
P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.
4. Wykluczamy jednak z diety (niezdrowe dla człowieka) tzw:
WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26,01% WZROSTU.