Jak naturalnie zadbać o swój głos i słuch?

ucho

Jak naturalnie zadbać o swój głos i słuch?

Osoby pracujące w ciągłym hałasie, jak również te, od których praca wymaga ciągłego mówienia, wielokrotnie przez wiele godzin może odbić się negatywnym echem na zdrowiu.

Sprawdź, jak naturalnie możesz wzmocnić swój głos oraz słuch.

Skuteczne sposoby na zadbanie o swój głos oraz słuch

OLEJKI

Pracownicy infolinii często skarżą się na chrypkę, obniżenie barwy głosu czy kłopoty z intonacją. To skutek ich pracy, podczas której nadmiernie obciążają swój mięsień głosowy. Ratunkiem przy dysfonii jest rzecz jasna odpoczynek od mówienia oraz nieustanne nawilżanie gardła, aby zapobiec suchości i tym samym podrażnieniom. Korzystnie wpływają wszelkiego rodzaju inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, jak np. eukaliptusu, lawendy czy mięty. Od niedawna mówi się o pozytywnym oddziaływaniu kadzidła indyjskiego NagChampa jako sposób na rozluźnienie mięśnia krtani oraz więzadeł głosowych.

SYROP

Jeśli lekarz zdiagnozował u ciebie guzki głosowe, to koniecznie powinieneś przyrządzić syrop z łyżki tymianku, prawoślazu, lukrecji oraz anyżu. Wszystko to zalej 200 ml whisky oraz 100 ml likieru miętowego i odstaw na około dwa tygodnie. Wówczas przecedź zioła, wymieszaj miksturę z 200 ml miodu oraz sokiem z cytryny. Wypijaj 10-20 ml dziennie.

NALEWKA

Osłabienie nerwu ślimakowego powoduje ubytek słuchu, który nie leczony może postępować i w konsekwencji prowadzić nawet do głuchoty. Aby temu zapobiec zaleca się stosowanie ziołowej nalewki z 50 g nasion owsa i werbeny. Zioła należy zalać 75 ml wódki i odstawić w ciemne miejsce na około trzy tygodnie. Po tym okresie należy przecedzić płyn i przed pójściem spać pić jedną łyżeczkę mikstury na szklankę wody dziennie.

HERBATKA

Aby wzmocnić słuch należy nieco głębiej spojrzeć w tą tematykę. Organizm potrzebuje odpowiednich składników do jego prawidłowej pracy. Wiele z substancji znajduje się w roślinach leczniczych. Przygotuj łyżeczkę liści miłorzębu, pół łyżeczki rozmarynu oraz szczyptę imbiru. Zioła zaparzaj w szklance wrzątku, po kwadransie przecedź i dodaj 10 kropel wyciągu z jeżówki. Tak otrzymany napar spożywaj 2-3 razy dziennie.

Miłorząb znany jest ze swych właściwości stymulowania procesu transportowania krwi do nerwu słuchowego. Rozmaryn wzmacnia naczynia włosowate. Imbir ma za zadanie uchronić ucho przed wszelkimi infekcjami. Jeżówka eliminuje stany zapalne uszu oraz zatok.

O tym pamiętaj!

Jeśli twój głos jest narażony na nadwerężenie pamiętaj, aby ciągle nawilżać gardło. Dlatego pij jak najwięcej niegazowanej wody mineralnej. Zakup sobie nawilżacz, który dodatkowo uchroni twoje gardło przed działaniem suchego powietrza. Stosuj inhalacje. Dodatkowo możesz wspomagać gardło ssając cukierki ziołowe oraz często przełykając ślinę. Jeśli to tylko możliwe, staraj się oszczędzać głos. jak sytuacja tego nie wymaga, staraj się mówić cicho, półgłosem. W momencie kiedy odczuwasz wysiłek – zrób sobie przerwę.

Istnieją sposoby na ćwiczenie emisji głosu, co uchroni nas przed dolegliwościami strun głosowych, a także umożliwi łatwiejszą mowę. Nie są czasochłonne, jednak wymagają systematyczności. Kluczem do ich sukcesu jest powolne i dokładne wykonywanie każdej serii ćwiczeń.

Potrzebujesz świeczki, którą zapalisz i ustawiasz przed sobą na odległość około 20 cm od ust. Musisz tak dmuchać w jego płomień, aby odchylił się pod kątem 90 stopni. Taki kąt musi zostać zachowany do czasu ukończenia wydechu.

Kolejne ćwiczenie polega na nabraniu powietrza do płuc, zapięcia paska na wysokości żeber i wydech w taki sposób, aby pasek nie zsunął się. Żebra muszą zostać nieruchome, a oddech musi stać się przeponowy. Wykonujemy serię 10 wdechów i wydechów.

Następne ćwiczenie polega na mówieniu niskim głosem, wręcz mruczeniu. Ręce umieszczamy na głowie oraz klatce piersiowej, aby móc poczuć wydobywające się w trakcie mówienia wibracje. Cała istota polega na tym, aby owe wibracje móc odczuć jak najmocniej, wówczas ćwiczenie jest dobrze wykonane.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.