Jak naturalnie zwalczać infekcje dróg oddechowych?

inhalator

Jak naturalnie zwalczać infekcje dróg oddechowych?

Do niedawna choroby płuc czy oskrzeli stanowiły zmorę głównie dla górników czy hutników. Obecnie z tego rodzajem dolegliwości zaczyna zmagać się coraz większe grono ludzi.

Sprawdź, jak można wykorzystać skarby natury w ich leczeniu i profilaktyce.

Medycyna naturalna w walce z infekcjami dróg oddechowych

INHALACJE

Jeśli chorujesz na astmę, ulgę przyniesie Ci inhalacja z ziół. W tym celu przygotuj sobie 500 ml gorącej, przegotowanej wody, do której należy wsypać łyżkę kopru, omanu, lawendy, ślazu, szałwii, a także arcydzięgla. Opary unoszące się z naparu wdychaj przez około pięć minut. Gdy roztwór wystygnie możesz go podgrzać i czynność powtórzyć. Dobrze jest wykonywać zabieg minimum raz dziennie.

dziecko chore na astmęHERBATKI

Cierpisz na pylicę? Przygotuj sobie herbatkę! Przygotuj 10 g kory wierzby, kłącze tataraku, pączek sosny, ziele miodunki, kwiat kocanki oraz ziele poziewnika. Zmieszaj wszystko razem ze sobą i jedną łyżeczkę zalewaj szklanką gorącej wody. Zaparzaj przez około pół godziny, po czym wypij. Optymalne efekty przynosi picie płynu trzy razy dziennie.

Dokucza ci katar, drapanie w gardle i łzawiące oczy? To symptomy alergii na składniki, które znajdują się w twoim otoczeniu. Bardzo często jest to kurz. Aby wyeliminować źródło problemów zaleca się przygotowanie ziołowej herbatki. Wymieszaj zioła fiołka trójbarwnego, dziurawca, skrzypu, serdecznika, nostrzyka, podbiału oraz piołunu. Jedną łyżeczkę wymieszanych ziół zalej szklankę wrzątku. Popijaj między posiłkami, najlepiej 2-3 razy dziennie. Zadaniem tego naparu jest zmniejszenie działania alergenu na organizm oraz stymulacja oczyszczania się dróg oddechowych.

WYWAR

Osoby cierpiące na rozedmę muszą wyjątkowo dbać o swoje płuca. Dlatego dobrze jest włączyć do codziennego menu wywar z liści podbiału, korzenia lukrecji, owoców jarzębiny, róży, kwiatów bzu czarnego, ziela przetacznika oraz kwiatu lipy. Dużą łyżkę wymienionych wyżej ziół należy wymieszać ze sobą i zagotować w 300 ml wody przez okres około dziesięciu minut. Następnie przecedzić i wypić.

PŁUKANKA

Na przewlekły, uporczywy nieżyt nosa o podłożu alergicznym zaleca się sporządzenie mieszanki z czterech łyżek ziela dziurawca, trzech łyżek korzeni żywokostu, dwóch łyżek kłącza tataraku, jednej łyżki ziela pięciornika oraz dwóch łyżek owoców jarzębiny. Następnie dwie łyżeczki mikstury wsyp do garnka, zalej szklanką wody i odstaw na około trzy godziny. Potem zagotuj i podgrzewaj na małym ogniu przez pięć minut. Wówczas przecedź i stosuj przed spaniem jako płukanka do nosa.

KROPLE

Środkiem zapobiegawczym przeciw pylicy są krople, do przygotowania w domu. W tym celu należy użyć 10 g ziela jemioły, rdestu, tasznika, krwawnika, mięty, pokrzywy, pięciornika, wierzby, ruty oraz pół litra wódki. Mieszankę umieszczamy w dużym słoiku, zalewamy ją alkoholem i mieszamy w ten sposób, aby zioła dokładnie nasiąknęły wódką. Słoik ustawiamy w ciemnym miejscu, o temperaturze pokojowej na okres 30 dni. Po tym czasie należy mieszkankę przecedzić i przyjmować miksturę dwa razy dziennie po 10-20 kropel na szklankę wody przez okres miesiąca.

Oceń

One Response

  1. Henryk 2 czerwca 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.