Biegunka najczęściej spowodowana jest zatruciem pokarmowym, a wywołują ją bakterie bądź wirusy. Zdarza się, iż przyczyniają się do niej inne czynniki, np. infekcje układu oddechowego, nietolerancja jakiegoś pokarmu czy przyjęcie leku.
Nie można lekceważyć biegunki, ponieważ jeżeli jest silna i trwa dłużej, może doprowadzić do poważnego odwodnienia organizmu. Jeżeli więc się pojawi, należy rozpocząć działania mające na celu jak najszybsze jej zahamowanie. Warto sięgnąć m.in. po zioła – matka natura wie najlepiej, co jest najkorzystniejsze w leczeniu naszych dolegliwości. Dzisiaj mamy dla was kilka sposobów naturalnego leczenia biegunki – sięgnijcie po nie, a biegunka szybko minie i nie wróci prędko. Zapraszamy do lektury!
Napar z liści jeżyn na biegunkę
Pomocny w problemach jelitowych jest m.in. napar z liści jeżyn. Działa, podobnie inne proponowane przez nas zioła, przeciwbakteryjnie i ściągająco, zmniejszając przepuszczalność naczyń włosowatych żołądka i jelit, przez co zapobiega utracie wartościowych soli mineralnych i odwodnieniu.
Przygotowujemy go, zalewając szklanką letniej wody łyżkę suszonych liści jeżyn, gotując przez około 15 minut i odstawiając na kwadrans do wystygnięcia. Pijemy 2-3 razy dziennie, w ilości około pół szklanki między posiłkami.
Odwar z suszonych jagód na biegunkę
Do przygotowania tego specyfiku niezbędne będą suszone jagody. Łyżkę jagód zalewamy szklanką wody i gotujemy przez 5 minut, następnie przecedzamy płyn i pijemy go w 4-5 porcjach przez cały dzień.
Odwar z kory dębu
Pomocny może być także odwar z kory dębu. Przygotowujemy go, zalewając łyżeczkę rozdrobnionej kory szklanką zimnej wody i podgrzewając pod przykryciem przez ok. 20-30 minut. Pijemy 2-3 razy dziennie po pół szklanki odwaru, jednak nie nadużywamy go, gdyż stosowany w nadmiarze może podrażnić przewód pokarmowy.