Jak mówić komplementy?

komplementy

Jak mówić komplementy?

Komplementy, mimo że często mamy do nich bardzo sceptyczny stosunek, są nam potrzebne do tego, aby czuć się dobrze w swojej skórze, a także w towarzystwie innych ludzi, aby nabrać pewności siebie, energii, radości życia. Czasami szepnięty na ucho przez bliską osobę miły komplement potrafi „stworzyć” nasz dzień, sprawia, że zyskujemy siły i motywację do działania, że myślimy pozytywniej i z wiarą walczymy o swoje cele.

Nawet najdrobniejsze dobre słowo skierowane w stronę innej osoby może zdziałać naprawdę wiele, zwłaszcza, gdy jest szczere. Jak jednak mówić komplementy, aby nie były odbierane jako próbę podlizania się czy nawet ironii? Dzisiaj nieco o tym.

Niełatwa sztuka komplementowania

Mówienie komplementów to sztuka. Często mogą być bowiem odbierane jako próba manipulacji, wymuszenia czegoś czy osiągnięcia jakiegoś celu, zwłaszcza, jeżeli zupełnie mijają się z prawdą. Komplementy powinny być tak naprawdę szczerymi, prawdziwymi komunikatami, dostosowanymi do danej osoby i sytuacji, w jakiej mówimy komplement.

Komplementy powinny być więc przede wszystkim szczere. Mówiąc je, nie mijajmy się z prawdą, gdyż nieświadomie możemy sprawić, że w czyimś umyśle wykreuje się błędny obraz jego samego, co może rzutować negatywnie na jego egzystencję.

Komplementujmy wówczas, gdy są ku temu sprzyjające okoliczności i gdy mamy pewność, że dana osoba nie będzie urażona naszym komplementem.

Komplementujmy konkretnie – dzięki temu dana osoba, do której kierujemy komplement, będzie miała większe podstawy do tego, żeby nam uwierzyć, równocześnie jednak uważajmy, aby w komplementowaniu nie przesadzić i nie przekroczyć granicy czyjejś prywatności czy nie powiedzieć czegoś, co może być odebrane jako obraza. Uważajmy z komplementami zwłaszcza wówczas, gdy chcemy je wypowiadać pod adresem osoby, której nie znamy.

Dostosujmy formę komplementu do stopnia zażyłości, jaka łączy nas z daną osobą – rozmawiając z najbliższymi, możemy komplementować ich wygląd, w przypadku rozmów na gruncie służbowym może to być bardzo niewskazane.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.