Jak się targować

Jak się targować?

Jak się targować

Jak się targować?

Cokolwiek myślisz na temat targowania, na pewno zdajesz sobie sprawę, że jest ono świetną możliwością na zaoszczędzenie czasami sporej sumy w czasie dokonywania zakupów czy ustalania ceny usługi. Jest ono częścią każdych zakupów w krajach arabskich – m.in. Egipcie, Maroko czy Tajlandii, w natomiast w krajach europejskich decydujemy się na nie o wiele rzadziej.

A szkoda, gdyż zaniechanie targowania to przede wszystkim wiele straconych okazji. Jak więc się targować? Podpowiadamy poniżej.

Jak się targować?

Na początek uświadom sobie, że chęć targowania się nie oznacza wcale, że nie masz pieniędzy czy że jesteś sknerą, tylko po prostu że szanujesz swoje pieniądze. Z takim nastawieniem będzie Ci o wiele łatwiej.

Już na początku zapytaj sprzedawcę o rabat – często od razu otrzymasz jakąś propozycję i warunki jego przyznania. Od razu też powiedz, że płacisz gotówką, co również może zwiększyć Twoje szanse na wytargowanie lepszej ceny, gdyż płatność gotówką jest bardziej korzystna dla przedsiębiorców niż płatność kartą.

Jeżeli kupujesz w jakimś miejscu regularnie, nie wahaj się o tym przypomnieć i zaznaczyć, jak cenisz jakość oferowanych towarów oraz że polecasz je innym. Rabat może być nagrodą za Twoją lojalność.

Pamiętaj o pytaniu o rabat także przy kupowaniu większej ilości towarów w danym miejscu. Przy zakupie hurtowym ceny są bowiem z reguły niższe.

Nie bój się mówić głośno, że dana cena wydaje Ci się zbyt wysoka. Możesz rzucić coś w stylu „Ta sukienka jest świetna, ale widziałem podobną o wiele taniej u konkurencji czy w sklepie internetowym”, a na pewno zmieni to nastawienie sprzedawcy.

Zrezygnuj z zakupu, jeżeli cena wyda Ci się za wysoka, mówiąc np. „Żona mnie zabije, jeżeli wrócę do domu z tak drogimi spodniami, muszę poszukać innych, tańszych” – gdy sprzedawca rzeczywiście będzie chciał sprzedać towar, na pewno obniży cenę i zacznie Cię przekonywać, abyś jednak dokonał zakupu u niego. Jeżeli tak nie zareaguje, trudno – wrócisz tu w okresie wyprzedaży.

Pamiętaj też o odpowiednim zachowaniu. Uśmiechaj się, nie zachowuj się agresywnie i nie naciskaj na sprzedawcę, gdyż może to wywołać skutek zupełnie odwrotny od zamierzonego. Pozwól, żeby to on podjąć decyzję.

Jak się targować? – porady video

Jak się targować, prezentują (z przymrużeniem oka) panowie z Monty Pythona.

 

Szkoła targowania – 24.11.2010, Chiang Mai, Thailand.

 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.