Jak być szczęśliwym singlem

Jak naturalnie zapewnić sobie dobry nastrój?

dobry nastrój

Jak naturalnie zapewnić sobie dobry nastrój?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niektóre produkty wykazują działanie zbliżone do tabletek uspakajających.

Doskonale wyciszą i zredukują stres.

Stres

Zewsząd dopadający nas stres, życie w pośpiechu sprawiają, że często odczuwamy gorszy nastrój. Najgorzej, gdy nie umiemy go rozładować, wówczas przybiera na sile. W przypadku długo utrzymującego się stresu, zaczynają nam doskwierać kłopoty ze snem. W chwili zdenerwowania mózg dostaje sygnał, aby produkować więcej adrenaliny, co w konsekwencji sprawia, że w naszej krwi znajduje się o wiele więcej cukru niż zwykle. Przez chwilę czujemy ogromny przyrost sił. Dlatego długo utrzymujący się stres na dłuższą metę prowadzi do ciągłego zmęczenia. Dodatkowo słabnie nasza odporność i częściej niż zwykle dopadają nas infekcje.

Zły nastrój odejdzie w zapomnienie, jeśli do codziennej diety włączymy produkty bogate w tryptofan. To właśnie z niego powstaje serotonina – hormon szczęścia. Bogatym źródłem tryptofanu są chude mięsa. Dlatego jeśli czujesz się zdenerwowana, zamiast wołowiny czy wieprzowiny zaserwuj sobie drobiowy obiad. A do fileta z kurczaka albo indyka surówka ze świeżych warzyw, w szczególności kapusty czy papryki. To właśnie w nich znajdują się największe dawki witaminy C, która to usuwa z organizmu wolne rodniki, które wywierają negatywny wpływ na ogólny wygląd naszej skóry. A gdy jesteśmy zdenerwowani, wówczas tracimy największe ilości witaminy C. W sytuacjach stresowych potrzeba nam także sporo magnezu, a więc sięgaj po warzywa strączkowe, kasze, migdały albo suszone owoce. Aby substancje lepiej i szybciej się wchłonęły, pomogą nam kwasy tłuszczowe omega-3, które chronią nasz organizm przed popadnięciem w depresję. Owe tłuszcze są dostępne nie tylko w tłustych rybach morskich, ale również w orzechach.

Rodzinne obiady

Udowodniono, że zdrowe i smaczne posiłki zjadane w rodzinnym gronie wyciszają nerwy. Aby odzyskać stabilność psychiczną powinniśmy zjeść śniadanie lub obiad w towarzystwie najbliższych osób. Spożywając jedzenie mniej więcej w tych samych porach sprawiamy, że poziom witamin i składników mineralnych nie spada i cały czas utrzymuje się na stałym poziomie. Tkwiąc w napięciu nerwowym powodujemy, że tracimy duże ich ilości. Stąd tak istotne jest zjadanie pięciu małych posiłków niż jednego obfitego. Wówczas organizm człowieka znacznie lepiej potrafi poradzić sobie z wykorzystaniem składników mineralnych.

Antydepresanty

Orzechy włoskie – są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które chronią nasz układ nerwowy, dodatkowo utrzymują cholesterol na właściwym poziomie.

Czekolada – spożycie kilku kostek czekolady według dietetyków odnosi pozytywne efekty. Ale tylko od czasu do czasu i nie w nadmiarze. Czekolada minimalizuje ilość kortyzolu czyli hormonu, który sprzyja zdenerwowaniu.

Banany – to bogate źródło witaminy B6, która zmniejsza objawy depresji. Zawierają również potas. Pierwiastek ten gwałtownie spada, gdy jesteśmy zdenerwowani.

Melisa – ten ziołowy napar uspakaja, wycisza i pomaga w zasypianiu. Jest całkowicie bezpieczny i można pić go bez obaw. W przeciwieństwie do kaw czy herbaty, które wywołują pobudzenie.

Kasza gryczana – to bogate źródło magnezu, który „ucieka” z organizmu, gdy jesteśmy zdenerwowani.

4/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.