Jak pokonać tremę?

trema

Jak pokonać tremę?

Masz uczucie, że żołądek przekręca Ci się na drugą stronę i w dodatku serce wali Ci jak oszalałe? Spocone dłonie i trzęsące się z nerwów kolana sprawiają, że z trudem możesz wypowiedzieć z siebie słowo. To niestety trema, z którą na szczęście można sobie poradzić.

Sprawdź, jak!

Przyczyny tremy

Trema często pojawia się w sytuacjach dla nas stresujących. Rozmowa z szefem, ważny egzamin czy prowadzenie konferencji – momenty, w których jesteśmy poddawani ocenie powodują, że nawet najbardziej pewne siebie osoby zaczynają się denerwować. I wbrew pozorom ma swoje dobre strony, motywuje nas do działania, aby dać z siebie maksimum swoich możliwości. Schody zaczynają się w momencie, kiedy trema staje się zbyt silna, wówczas zamiast pomagać – zaczyna przeszkadzać.

Jednak opanowanie tremy to sztuka do nauczenia i przy odrobinie dobrych chęci i samozaparcia można ją zdobyć. Wystarczy pewien trening. W poniższym artykule poznasz proste sposoby oswojenia się ze stresem.

Rozmowa z przełożonym

Nieoczekiwanie szef wzywa Cię do swojego gabinetu. Ty zachodzisz w głowę, czego on może chcieć? Przecież raport za ostatni miesiąc wykonany został na czas, bieżące obowiązki także zostały należycie wykonane.

trema1Aby zmniejszyć lęk przed spotkaniem, zapytaj szefa wprost, w jakim celu wzywa Cię do siebie. Być może sprawozdanie, które ostatnio mu dałaś zawiera kilka błędów, które trzeba poprawić. Jeśli będziesz znać cel spotkania, trema będzie o wiele mniejsza. Będziesz mieć chwilę, aby do rozmowy się przygotować. Rozmowy z pracodawcami nie należą do najłatwiejszych, dlatego ciężko tu mówić o swobodzie wypowiedzi. Jeśli czujesz narastające napięcie, najlepiej wyjdź na chwilę na świeże powietrze, zaczerpnij kilka głębszych wdechów, które dotlenią i rozluźnią mózg.

Pamiętaj, że spotkanie to nie przesłuchanie. Jeśli czujesz, że to Ty masz rację, podejmij dyskusję. Przecież szef nie zawsze musi mieć rację. Nie zniechęcaj się nawet wtedy, kiedy zaczynasz widzieć stres w zachowaniu przełożonego. To znak, że to on teraz ma tremę. Niech Wasze spotkanie będzie miało charakter wymiany informacji. Aby poczuć się pewniej pamiętaj o utrzymywaniu stałego kontaktu wzrokowego, uśmiechu, a także o wyprostowanej sylwetce ciała, która świadczy o pewności siebie.

Pozytywne myślenie

Pozytywne nastawienie potrafi zdziałać cuda! Kiedy to Ty chcesz porozmawiać z szefem, wcześniej spróbuj ją sobie wyobrazić. Niech przebiega w pomyślnej atmosferze. Uwzględnij swoja postawę, mimikę, gesty, wygląd oraz ton głosu. Nieustannie wyobrażaj sobie, że wszystko przebiega zgodnie z planem, a w oczach przełożonego zaczyna pojawiać się zainteresowanie. To skuteczna metoda na zmniejszenie strachu oraz przyjęcie pozytywnego nastawienia stojąc przed drzwiami gabinetu szefa.

Wyznacz sobie cel, który będzie ściśle uzależniony od Ciebie. W końcu nie masz wpływu na wszystko, co się w danym dniu dzieje. Szef może mieć zły nastrój i wtedy cokolwiek nie zrobisz, zapewne spotka się z jego dezaprobatą. Owym celem może być przekazanie tego, co masz do powiedzenia albo zachowania asertywne.

Publiczna prezentacja

Masz do przedstawienia ważny projekt. Choć jego przygotowanie było pracochłonne, to jednak jego przedstawienie jest dla Ciebie zadaniem o wiele trudniejszym. Publiczne wystąpienia zazwyczaj wzbudzają w nas stres. To nowa sytuacja, nowi ludzie, którzy niewiadomo, jak mogą się zachować. Jak sobie poradzić w takim momencie?

Przede wszystkim oswój się wcześniej z publicznością. Jeśli są to współpracownicy z firmy, możesz wcześniej z nimi porozmawiać, pożartować i pośmiać się. Wówczas rozluźnisz się, przez co wystąpienie stanie się o wiele łatwiejsze.

Możesz zrobić sobie relaksujący masaż twarzy. Opuszkami palców obu dłoni wykonuj koliste ruchy w kierunku od środka twarzy na zewnątrz. Przejedź po brwiach, czole i pod oczami. Taka czynność rozluźni mięśnie twarzy. Uśmiechnij się do siebie. Mózg odczyta to jako sygnał, że dzieje się coś miłego i wówczas poziom stresu opadnie. Pomyśl o czymś miłym i przyjemnym, to także odwróci uwagę od stresującego wystąpienia. Przypomnij sobie zagraniczne wakacje albo prezent urodzinowy od męża. To świetny sposób na to, aby nabrać dystansu do całej sytuacji.

Pamiętaj o swoim wyglądzie. Ubierz się wygodnie, umaluj, zadbaj o fryzurę. Poczucie atrakcyjności zmniejszy poziom stresu i łatwiej przebrniesz przez trudną sytuację. Przed prezentacją potrenuj przed lustrem. Możesz nawet nagrać się na dyktafonie. Wówczas sprawdzisz, czy mówisz wyraźnie i zrozumiale.

Popracuj nad mową ciała. Wyprostuj się, ręce trzymaj opuszczone. Jeśli trzęsą Ci się dłonie, chwyć w rękę długopis. Pamiętaj, aby nie bujać się na nogach ani nie dotykać rękoma twarzy – to sygnały świadczące o Twojej niepewności.

Zrób coś oryginalnego. Możesz zacząć: „Witam, mam tremę, ale liczę, że z waszą pomocą pójdzie mi świetnie”. Ty się rozluźnisz, a Twoja publika pomoże Ci swoją naturalnością.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.