Jak liczyć kalorie

Jak liczyć kalorie?

kalorie

Jak liczyć kalorie?

Opanowanie umiejętności liczenia kalorii powinno być priorytetem zwłaszcza dla osób, którym zależy na utracie masy ciała. Istnieje bowiem szereg diet, w których podstawą jest ograniczenie kaloryczności spożywanych posiłków.

Bez znajomości podstawowych zasad liczenia kalorii w takiej sytuacji ani rusz. Od czego więc zacząć?

Tabele kaloryczne

W poradnikach dla osób odchudzających, w internecie itp. znaleźć można tabele kaloryczne, w których podana jest kaloryczność poszczególnych produktów – zarówno gotowych dań, jak i ich składników, najczęściej w porcjach. Z reguły liczba kalorii podawana jest dla porcji o wadze 100 g. Aby więc prawidłowo ocenić kaloryczność danej potrawy, należy wiedzieć, ile g ona waży – i wtedy wszystko będzie jasne.

Stąd przydatne jest posiadanie wagi kuchennej, z pomocą której zważymy zarówno poszczególne składniki dania, jak i je całe.

Jeżeli jemy np. kanapkę z szynką i pomidorem, w tabeli kalorycznej odczytujemy, ile kcal ma kromka chleba, ile plasterek szynki, a ile plasterek pomidora, sumujemy… i mamy kaloryczność całej potrawy.

Etykiety opakowań

Na opakowaniach wielu kupowanych przez nas produktów znajdują się także tabele, w których podana jest ich kaloryczność, zawartość cukrów, tłuszczów, kwasów tłuszczowych czy innych składników, z reguły na jedną porcję (która niekoniecznie odpowiada wielkości opakowania!). Z tych danych również możemy śmiało korzystać, jednak pamiętajmy o tym, że to, co jest jedną porcją dla producenta, dla nas może być jedynie jej połową – i czytajmy etykiety z ogromną rozwagą.

W jaki sposób liczyć kalorie?

Jeżeli chcemy ograniczyć ilość spożywanych w ciągu dnia kalorii do konkretnej liczby, mamy kilka dróg postępowania.

Z jednej strony możemy sumować kaloryczność wszystkich spożywanych przez nas w ciągu dnia posiłków i po przekroczeniu „magicznej” liczby już nic więcej nie jeść (taki sposób nie jest jednak polecany przez lekarzy!).

Możemy również rozplanować nasze menu pod względem kalorycznym na dłuższy okres i ściśle się go trzymać. To drugie rozwiązanie wydaje się bardziej racjonalne, zwłaszcza jeżeli zaplanujemy sobie zdrowe, w pełni zbilansowane posiłki, zawierające odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych nam dla zdrowia składników. Takie postępowanie pozwoli nam tracić zbędne kg i mieć pewność, że razem z ich utratą nie stracimy zdrowia.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.