Jak liczyć dni płodne

Jak liczyć dni płodne?

dni płodne

Jak liczyć dni płodne?

Cykl zaczyna się od pierwszego dnia miesiączki. Wtedy też zaczynają się dni płodne.

Jeżeli masz cykl np. 28-dniowy, to od 1 do 9 dnia masz dni prawdopodobnie płodne, od 10 do 17 dnia – dni płodne, od 18 do 28 dni niepłodne.

Jeżeli Twój cykl jest dłuższy, lub krótszy niż 28 dni, wtedy dzień jajeczkowania następuje prawdopodobnie na 14 dni przed końcem danego cyklu. Na przykład, jeśli Twój cykl trwa 32 dni, istnieje duża szansa, że owulacja przypadnie na dzień 18 cyklu, a jeśli kobieta ma cykl 25 dniowy, wtedy jajeczkowanie przypadnie na dzień 11.

Jeżeli twoje cykle nie są regularne, to potrzebujesz zapisów z 4 ostatnich miesięcy, czyli dat od pierwszej miesiączki do następnej. Należy liczyć ilość dni pomiędzy tymi dwoma datami. Tak samo obliczasz pozostałe miesiące. Dodajesz te cyfry do siebie i dzielisz je przez liczbę miesięcy. Czyli np.: ostatnie 4 cykle to 28 dni, 30 dni, 31 dni i 27 dni. Dodając te liczby 28+30+31+27 = 116. teraz dzielimy 116/4= 29. otrzymana cyfra 29 jest średnią długości cyklu z 4 miesięcy.

Znając już średnią długość cyklu, załóż, że od dnia pojawienia się ostatniej miesiączki za 29 dni powinna być następna. Następnie odejmij 14 dni od założonej daty następnej miesiączki, otrzymany dzień będzie dniem owulacji plus/minus 2 dni. Czyli innymi słowy – odliczając 12-16 dni wstecz od założonej daty pojawienia się miesiączki, będziesz miała owulację, czyli dni płodne.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.