Jak być gothem?

Subkultura gothów ma swój początek w latach 80-tych. Wyróżnia się ona na tle innych subkultur swoim oryginalnym, mrocznym stylem. Jest to specyficzna muzyka, styl ubierania się, zainteresowania okultyzmem czy wampiryzmem.

Do tej subkultury zaliczają się osoby niezwykle inteligentne, interesujące się literaturą, poezją. Aby stać się gothem, trzeba wiele w sobie zmienić, stać się bardziej mrocznym i wiedzieć, że inni ludzie mogą tego nie rozumieć. Choć często uważa się, że gothami są sataniści, to ta subkultura nie ma żadnych powiązań z kultem szatana.

Porady, jak być gothem

Każdy goth jest zdystansowany do otaczającego go świata i choć raz był w Bolkowie na festiwalu Castle Party.

Każdego gotha można poznać po stylu ubierania się i charakterystycznym makijażu, ale to nie wszystko. Jak stać się prawdziwym członkiem tej subkultury? Oto kilka rad:

 1. Makijaż: Twarz powinna być pokryta jasnym pudrem, aby była wręcz biała. Usta powinny być pomalowane na ciemny kolor czerni, czerwieni lub fioletu. Dolna i górna powieka oczu powinna być obrysowana grubą, czarną kredką. Same powieki również powinny zostać pokryte ciemnymi cieniami.

 2. Ubrania: Najważniejszy jest kolor czarny – zawsze i wszędzie. Długie, czarne sukienki i spódnice, koniecznie sięgające do kostek. Czarne, wysokie buty – glany. Podkolanówki mogą być w biało-czarne pasy, a podkoszulki na ramiączkach w kolorze czerwieni. Bardzo dobrze postrzegane są ubrania z czarnymi koronkami.

 3. Włosy: Włosy powinny być w kolorze ciemnej czerni, w ostateczności bardzo jasnego blondu. Nie muszą one być jednolite – mogą mieć pasemka w kolorze czerwieni lub fioletu. Fryzura może być również z grzywką.

 4. Biżuteria: Naszyjniki powinny być długie z zawieszką w postaci czarnego krzyża lub klucza. Na szyi należy nosić obrożę z kolcami. Dobrze widziane są również kolczyki w nosie i na brwiach. Na nadgarstkach powinno się nosić dużo czarnych bransoletek z wystającymi kolcami.

 5. Muzyka: Goth słucha muzyki w stylu gothic metal, metal progresywny, metal symfoniczny, muzyki elektronicznej.

 6. Wrażliwość: Wszyscy goci są wrażliwi na sztukę – literaturę, muzykę czy malarstwo, która jest przesycona negatywnymi emocjami.

 7. Mrok: Prawdziwy goth zagłębia się w swoją osobowość i odnajduje w niej najbardziej mroczne emocje. Nie ucieka od nich, nie uśmiecha się i nie żartuje, po prostu się z nimi oswaja i przyjmuje za coś całkiem normalnego.

 8. Rzeczywistość: Ludzie nie rozumieją tej subkultury i nie starają się jej zrozumieć, a goci nie potrafią się dopasować do świata zewnętrznego, pośpiechu, wyścigów szczurów, komercji i brutalności.

 9. Agresja: Żaden goth nie wyśmiewa inności. Nie ukazuje również najmniejszych oznak agresji. Wszelkie brutalne zachowania są w tej subkulturze negowane.

 10. Introwertyzm: Wszystkie uczucia trzeba przeżywać wewnętrznie, zwłaszcza te najbardziej negatywne. Trzeba się z nimi oswoić i przeżywać je sam na sam.

Gothem można się stać, ale tylko wtedy, jeśli czuje się całym sobą przynależność do tej kultury.

Nie można nim być na siłę, a samo ubieranie się na czarno nie sprawi, że się gothem zostanie, a jedynie pozerem. Jeśli czujesz całym sobą, że taki styl bycia i życia jest Ci bardzo bliski, to znaczy, że jesteś gothem.

Jak być gothem – video porady

Poniżej na filmie możesz zobaczyć kilka przykładowych symboli i stylizacji ubrań.

5/5 - (14 votes)

Tagi:

 • jak zostać gothem

One Response

 1. James Conal 22 maja 2015

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.