Jak sadzić i pielęgnować maliny?

Maliny przy dobrej pielęgnacji obficie owocują już w drugim roku po posadzeniu. Korzenie malin są wytrzymałe na mróz, natomiast pędy i pąki zimą mogą przemarzać. Maliny kwitną dość późno, toteż kwiaty bardzo rzadko przemarzają wiosną. Krzewy te wymagają gleby żyznej i wilgotnej. Nieźle rosną także na glebach lżejszych, dobrze uprawionych i dość zasobnych w wodę. Szczególnie korzystne warunki do uprawy malin są na terenach o- większej ilości opadów i bardzo żyznych glebach.

Przy odpowiednim doborze odmian maliny zbiera się cały lipiec. Znane są także odmiany owocujące dwukrotnie. Po letnim owocowaniu kwitną one ponownie pod koniec lipca, a owoce dojrzewają, w zależności od odmiany, od połowy sierpnia aż do przymrozków.

Kilka słów o malinach 

Do najcenniejszych odmian owocujących tylko latem należy Mailing Promise. Krzew jest dorodny, owocuje obficie. Owoce są duże, szerokostożkowe, czerwone, bardzo smaczne, nadają się do zamrażania i innego przetwarzania. Odmiana Mailing Seedling owocuje znacznie obficiej niż Mal-lling Promise, jest bardziej wytrzymała na mróz i odporna na choroby. Owoce ma bardzo duże, szerokostożkowe, czerwone. Nadaje się zarówno do jedzenia na świeżo, jak i na przetwory.

Z odmian powtarzających owocowanie na uwagę zasługuje LloydGeorge. Jest odmianą bardzo plenną. Owoce są średniej wielkości, a także duże, w kształcie wydłużonego stożka, ciemno karminowe. Przydatne do różnego rodzaju przetworów i zamrażania.

Najlepszą z odmian powtarzających owocowanie jest September. Owoce są małe i średniej wielkości, kuliste, czerwone, nadają się do bezpośredniego spożycia.

maliny-jak-o-nie-dbac

Do sadzenia nadają się tylko rośliny dobrze wyrośnięte i ukorzenione, świeże, bez zaschniętych pędów i korzeni. Gleba pod maliny musi być dobrze przygotowana: odchwaszczona i zasilona obornikiem lub kompostem w ilości 6 kg/m2. Ponadto można zastosować nawozy mineralne: potasowe 30 g/m2 i fosforowe 10 g/m2. Po nawożeniu glebę należy głęboko przekopać. Maliny najlepiej sadzić jesienią, wówczas rośliny mogą się częściowo ukorzenić przed nadejściem mrozów. Wiosną rozpoczną wegetację bardzo wcześnie i latem będą zdolne do wytworzenia dostatecznie silnych pędów.

Maliny sadzone wiosną zawsze rosną słabiej niż posadzone jesienią. Sadzi sieje w rozstawie 150 x 40 cm i 5-7 cm głębiej niż rosły w mateczniku. Posadzone rośliny trzeba przyciąć tuż nad powierzchnią ziemi, a nawet 1—2 cm w ziemi. Zabieg ten zmniejsza niebezpieczeństwo porażenia wyrastających pędów przez grzyby, które powodują ich zamieranie. Ponadto przyspiesza wyrastanie nowych, silnych pędów z szyjki korzeniowej. Wycięte pędy należy zebrać i spalić.

Maliny corocznie nawozi się nawozami mineralnymi w następujących dawkach: 20—30 g/m2 nawozów potasowych i 10-15 g/m2 nawozów fosforowych jesienią oraz po 10 g/m2 nawozów azotowych i magnezowych wczesną wiosną. Ponadto zaleca się nawozić organicznie, stosując co 2-3 lata rozłożony obornik w dawce 5 kg/m2. Maliny są wrażliwe na chlor, dlatego należy stosować potas w formie siarczanu potasu.
Maliny najlepiej prowadzić w szpalerach. W ogrodach przydomowych lepszy jest szpaler pojedynczy. Druty, do których przywiązuje się pędy, rozpina się wtedy jeden -nad drugim na słupkach rozmieszczonych co 5-8 m. Latem – po zbiorze owoców – usuwa się stare pędy, które owocowały i przywiązuje młode, które w przyszłym roku będą owocować.

maliny

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.