Jakie prawa ma mama prowadząca działalność gospodarczą?

Świeżo upieczona mama potrzebuje każdej pomocy, jaką może dostać. Zwłaszcza, jeśli ma na głowie również obowiązki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.  Na szczęście może korzystać z wielu dobrodziejstw, o ile opłaca składki ZUS oraz uiszcza opłatę na ubezpieczenie chorobowe.

Dziecko i własna działalność gospodarcza nie zawsze harmonijnie z sobą współpracują. Ciężko znaleźć czas dla swojej pociechy, gdy na głowie masz los całej firmy. Na szczęście nasze prawo przewidziało w takiej sytuacji kilka rozwiązań. Poniżej wyjaśniamy wszystkie wątpliwości związane z prawami mam prowadzących własną działalność gospodarczą.

Zasiłek i urlop macierzyński

Kobiety, które prowadzą działalność gospodarczą, nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego, jednakże mają szansę uzyskania z ZUS-u zasiłku macierzyńskiego, który wypłacany jest przez okres sześciu miesięcy, jeśli na świat przyszło jedno dziecko albo 37 tygodni, jeśli podczas porodu urodziło się więcej dzieci.

Aby go otrzymać, konieczne jest opłacanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Wystarczy nawet, jeśli opłacisz tylko jedną składkę. Najważniejsze jest to, aby w dniu porodu mieć opłacaną składkę.

Kwota wypłaconego zasiłku jest uzależniona od wysokości opłacanej składki. Gdy zaczynasz prowadzić własną działalność gospodarczą, musisz określić, na jakim poziomie będzie przychody. I ta wartość stanowi podstawę do obliczenia składki. Zazwyczaj jest to kwota od 60 do 250 procent przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Zakładając własną firmę, przez pierwsze dwa lata możesz liczyć na ulgę i opłacać składkę w wysokości 30 procent od minimalnego wynagrodzenia. Im wyższy przychód, tym większa składka, ale również kwota zasiłku.

Do wyliczenia składki ZUS bierze pod uwagę ostatni rok od momentu przyjścia na świat dziecka. Jednakże jeśli zasiłek był opłacany krócej , wtedy jego wysokość jest opłacana na podstawie krótszego okresu.

Gdy pobieramy z ZUS-u zasiłek macierzyńskie, nie ma obowiązku zawieszania działalności. Jeśli jednak chcesz to zrobić, pamiętaj, że świadczenie będzie Ci wypłacane dopiero wtedy, gdy nadal (po urodzeniu) będziesz opłacać składki.

Ciąża lub choroba a zasiłek

Opłacając ubezpieczenie chorobowe, już po trzech miesiącach nabywasz prawo do zasiłku. W rzeczywistości to oznacza, że gdy zachorujesz albo Twoja ciąża będzie zagrożona i lekarz zaleci Ci leżenie w domu, wtedy przysługuje Ci płatne zwolnienie. Masz 7 dni na dostarczenie go do placówki ZUS.

Kwota wypłacanego zasiłku jest wyliczana na podstawie średniej ze składek. Będąc w ciąży możesz liczyć na 100 procent kwoty, chorując – 80 procent, a przebywając w szpitalu – 70 procent. Będąc na zwolnieniu lekarskim nie musisz zawieszać swojej działalności, jednakże nie możesz nic więcej niż podpisywać dokumenty, które przedłożą Ci Twoi pracownicy.

Zasiłek na dziecko

Gdy pod opieką masz dziecko, mające mniej niż 14 lat, wtedy przysługuje Ci prawo do płatnego zwolnienia. Kwota zasiłku opiekuńczego jest obliczana na podstawie opłacanych składek. Jeśli podałaś do ZUS-u, że będzie to 60 procent średniego wynagrodzenia, wtedy możesz liczyć na 1261 zł zasiłku. Prawo do otrzymania zasiłku opiekuńczego nabywasz już po opłaceniu pierwszej składki. Możesz pobierać świadczenie przez 60 dni w roku, oczywiście mając na uwadze, że to limit dla obu rodziców.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.