Jak zdobić ciasta?

Wszystkie ozdoby używane do dekorowania ciast muszą być zawczasu przygotowane, tj. umyte, pokrojone, obrane ze skórki itp. Można je zrobić tylko z produktów jadalnych.

Dekorując ciasta, możemy sobie pozwolić na fantazję – mogą one być tak wykonane, aby w każdej porcji ciasta znajdował się zdobiący je element, czyli symetrycznie, mogą jednak być ułożone i asymetrycznie. Wszystko zależy od naszej inwencji i pomysłowości.

Jak dekorować ciasta?

Najlepiej, jeśli zaplanuje się wzór dekoracji i ułoży ją na deseczce, a po polaniu ciasta polewą szybko przeniesie na wypiek. Przed upieczeniem ciasto posypuje się orzechami lub migdałami. Upieczone zaś można dekorować różnymi sposobami.

Najprostszy to posypywanie – jeszcze ciepłych – cukrem pudrem. Można też polewać je lukrem czy różnymi polewami, np. białą z białka i cukru, odmianami polew gorących z dodatkiem kakao czy czekolady.

Dodanie kilku kropli soku z aronii polewę zabarwi na kolor różowy, niewielki dodatek rozpuszczonej kawy pozwoli na uzyskanie odcieni od kremowego do beżowego.

Ciasta oblane polewami zdobi się dodatkowo galaretkami, wiórkami kokosowymi, pokruszoną czekoladą, specjalnymi kolorowymi cukierkami, a także owocami z konfitur, skórką pomarańczową, połówkami orzechów, migdałów, zieloną anżeliką.

Ciasta typu tortowego dekoruje się masami w różnych kolorach wyciskanych za pomocą specjalnej szprycy.

Możliwości jest więc wiele, ale dodać trzeba, że dekoracje nie powinny być zbyt „przeładowane” i dobrze, jeśli utrzymane będą w stonowanej kolorystyce.

zdobienie-ciast

Czym dekorować ciasta?

Parzone migdały

Przeznaczone migdały do ciast należy wrzucić do kipiącej wody, potrzymać na boku przykryte przez parę minut, a następnie odcedzić na durszlak, obrać z łupek, wypłukać w zimnej wodzie i wysuszyć na sicie.

Dekoracje tortów lub mazurków

Torty i mazurki po upieczeniu, po największej części przekłada się marmoladą owocową, konfiturami lub kremem, a po wierzchu lukruje i ubiera owocami kandyzowanymi, albo też tym samym kremem, którym tort został przełożony, wyciska się za pomocą szprycki z papieru różne figury i obramowania.

Lukier biały

Ubić pianę z pięciu białek, wsypać w nią funt (40 dag) miałkiego cukru i trzeć wałkiem w donicy, aż się bąble zaczną pokazywać. Potem dodać do smaku soku z cytryny, rozsmarować nożem po torcie, lub mazurku i wstawić na pięć minut do całkiem letniego pieca.

Polewa cukrowa surowa

3 łyżki cukru pudru, 2 łyżki letniej przegotowanej wody, 1/2 łyżeczki soku z cytryny. Wymieszać składniki i polać ciasto.

Polewa z mleka

5 łyżek mleka, 3/4 szklanki cukru pudru, otarta skórka z połowy cytryny. Mieszać do połączenia, po czym polać ciasto.

Polewa czekoladowa

1 tabliczka (100 g) czekolady twardej, 4 dag masła. Do stopionego masła dodaje się połamaną czekoladę. Ciepłą polewą ozdobić ciasto.

zdobienie-tortu

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.