W poniższym artykule znajdziesz wiele cennych wskazówek, jak przygotować kaczkę, aby była smaczna, krucha i soczysta.
Zapraszamy do lektury i kuchennych eksperymentów!
Mięso
Przede wszystkim wybierając mięso, zwróć uwagę na jej cenę. Nie od dziś wiadomo, że cena idzie w parze z jakością, dlatego niska cena najprawdopodobniej oznacza słabą jakość mięsa. O wiele lepiej jest jadać kaczkę rzadziej, ale smaczniej.
Do przygotowania mięsa użyj takich przypraw jak majeranek, sól, cząber, papryka słodka i ostra, jałowiec czy liść laurowy. One najlepiej komponują się z mięsem, uwalniając smak i aromat kaczki. Równie dobrze można dodać marchewkę, seler, czerwoną cebulę, pomarańczę czy też miód.
Kaczkę pieczemy zwykle 1,15 minut, jednakże wszystko zależy od jej wielkości. W przypadku, gdy mięso było duże, wówczas czas pieczenia należy wydłużyć. Pamiętajmy tylko o zasadzie, że pierwsze 45 minut kaczkę piecze się w mocno rozgrzanym (do 220 stopni Celsjusza) piekarniku, a dopiero potem, na około 30 minut przed końcem pieczenia zmniejsza się temperaturę do 150-180 stopni Celsjusza. CO 20 minut należy podlewać mięso wytopionym tłuszczem, wtedy zachowa swoją kruchość i soczystość. A gdy się lekko zarumieni, należy przewrócić ją na grzbiet.
Aby wzbogacić smak kaczki, można dolać do sosu wina.
- Tradycyjnym i najczęściej wybieranym winem do kaczki jest Burgund albo kalifornijski Pinot Noir.
- W sytuacji, gdy nasza kaszka została urozmaicona pomarańczą, możemy dodać wytrawny albo półsłodki australijski Chardonnay albo niemieckie Reńskie.
- Kaczka po pekiński współgra z białym winem, alzackim Gewurztraminerem albo Bordeaux.
Farsz
Dla wielu osób nie istnieje kaczka bez nadzienia. Najpopularniejsze są jabłka albo pomarańcze. Owoce należy umyć, obrać ze skóry i pokroić w połówki. Z jabłek wcześniej usunąć gniazda nasienne. Aby nadziać nimi kaczkę, należy wcześniej odciąć tłuszcz przy otworze brzusznym, następnie nałożyć farsz i ptaka zszyć albo spiąć wykałaczkami. Wierzch mięsa natrzeć przyprawami. Nogi, jak i skrzydła należy związać przy korpusie.
Na piersiach, nogach i brzuchu kaczki dobrze jest ponakłuwać delikatnie wykałaczką, aby w trakcie pieczenia wytapiał się tłuszcza. Do piekarnika dobrze jest wstawić dodatkową blaszkę, na którą ów tłuszcz będzie ściekać.
Pieczone mięso z kaczki najlepiej smakuje z modrą albo czerwoną kapustą w towarzystwie klusek śląskich.
Wskazówki
- Mięso z kaczki solimy tylko od środka.
- Przed wstawieniem mięsa nie nagrzewa się tylko piekarnika, ale również formę, w jakiej będzie się ono piekło.
- Wielu osobom wychodzi twarde mięso, gdyż nie przecinają ścięgien.
- Na wysokości „łokcia” należy uciąć kaczce skrzydła i tak ułożyć w formie, którą dodatkowo można wzbogacić marchwią i selerem.
- Na spód formy należy nalać wody albo rosołu, tak aby było minimum 1 cm płynu.
- Po przyrządzeniu mięsa należy je niezwłocznie wstawić do piekarnika, aby brzuch był na dole i przykrywasz.
- Po 20 minutach kaczkę przewracamy na drugi bok i w razie potrzeby uzupełniamy odparowany płyn. Pieczemy następne 20 minut i wtedy przewracamy na grzbiet.
- Jeśli chcemy, aby nasza kaczka miała chrupiąca skórkę, wtedy usuwamy pokrywkę i mięso smarujemy miodem, białym winem i sokiem pomarańczowym. W piekarniku pieczemy jeszcze przez 5 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza.
- Nigdy nie porcjujmy świeżo upieczonej kaczki. Po wyjęciu z piekarnika musi odpocząć minimum 20 minut. W przeciwnym razie wyciekną z niej wszystkie wartościowe soki.
Tagi:
- jak przyrządzić kaczkę