Jak zaprzyjaźnić się z sąsiadką?

To sąsiadka przypilnuje dzieci, pożyczy soli czy pozwoli wygadać się z problemów. Dlatego warto dbać o relacje z nią, aby były jak najlepsze.

Mogłoby się wydawać, że znacie się bardzo dobrze. W końcu tyle razy mogłaś na nią liczyć i nigdy Ci nie odmówiła. Coraz bliższa jesteś myśli, że ze swoją sąsiadką możesz się naprawdę zaprzyjaźnić. To w zasadzie dobry pomysł, jednak aby udało się go dopiąć, potrzeba przestrzegać kilku zasad.

sasiadka

Własne potrzeby

Czy może Twoja sąsiadka nie jest samotną matką, której rodzina mieszka bardzo daleko? A może to starsza Pani, do której dzieci rzadko przyjeżdżają w odwiedziny? W takie sytuacji możesz zapytać sąsiadkę, czy możesz jej w czymś pomóc. Samotnej matce możesz przypilnować dzieci, kiedy ta idzie do szkoły na wywiadówkę, a samotnej pani zrobić zakupy, kiedy jedziesz do hipermarketu. Pomyśl, że dzisiaj Ty idziesz jej z pomocą, a za kilka dni Ty możesz potrzebować wsparcia z jej strony.

Bez nadużyć uprzejmości

Nigdy nie przetrzymuj pożyczonych rzeczy.  W przyjaźni nie może być miejsca. Najlepiej jest, gdy w relacjach społecznych panuje równowaga. Inaczej może dojść do sytuacji, w których zaczniecie się unikać.

Jeśli sąsiadka przesadza z częstotliwością spotkań, możesz delikatnie jej zasugerować, że brakuje Ci czasu na poczytanie książki. W ten sposób wyślesz jej sygnał, że męczą Cię ciągłe jej wizyty.

Bez kłótni

O wiele lepszym rozwiązaniem jest patrzenie na pewne rzeczy z przymrużeniem oka niż miałoby to się stać przyczyną waszych kłótni. Poza tym pamiętaj, że to działa w obie strony. Jeśli Ty będziesz doszukiwała się szczegółów, Twoja sąsiadka nie pozostanie Ci dłużna.

Zawsze wychodź z założenia, że sąsiadka nie ma złych intencji. Zapewne nie zdaje sobie sprawy, że gdy ona kosi trawnik, Ty próbujesz uspać swoje dziecko. Wówczas znacznie lepiej będzie grzecznie poinformować o tym fakcie i podsunąć inne rozwiązanie, np. umówienie się na koszenie o tej samej godzinie.

Pamiętaj, że na niektóre zachowania sąsiadów możesz wpłynąć, ale inne i tak pozostaną do akceptacji. Jeśli ich pies dużo szczeka, to niestety będziesz zmuszona się do tego przyzwyczaić.

Kompromisy

Są jednak takie zachowania, których pomimo najszczerszych chęci nie sposób zaakceptować. Dzieci sąsiadki pod jej nieobecność robią głośną imprezę w nocy i rzucają niedopałki papierosów przy Twojej posesji. Takie zachowania nie mogą zostać niezauważone. W myśl dobrych relacji sąsiedzkich wchodzi również nie uprzykrzanie sobie życia. Dlatego masz pełe prawo żądać od swojej sąsiadki, aby bliżej przyjrzała się problemowi i coś z nim zrobiła. Ale nie zapominaj, aby również do nich być fair.

Postaraj się trzymać emocje na wodzy. Kiedy zdenerwowana wpadniesz do domu sąsiadów i zaczniesz się awanturować, z pewnością nic nie załatwisz, a wasze relacje gwałtownie spadną jak notowania giełdowe. Zamiast tego zrób to spokojnie i taktownie.

Wzajemnie ustalcie swoje potrzeby i oczekiwania. Nawet nie próbuj podważać wyższości swojego zdania nad poglądami sąsiadki.

1/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.