Jak wykorzystywać kwas hialuronowy?

Jak wykorzystywać kwas hialuronowy?

Do niedawna kwas hialuronowy był wysoko ceniony w medycynie estetycznej. Dzięki niemu mogliśmy pozbyć się zmarszczek, powiększyć piersi czy wyrzeźbić ciało. Teraz podbił serca również okulistów, ginekologów, urologów czy ortopedów.

Do jego największych zalet należy to, że nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych.

Kwas hialuronowy dla oczu

Aby oko było właściwie nawilżone, jest pokryte filmem łzowym. Jednak w pewnych sytuacjach dochodzi do jego wysuszenia, np. wtedy, gdy długo pracujemy przy komputerze. Wówczas odczuwamy pieczenie oczu, kłucie, mamy wrażenie, jakby pod powieki ktoś nasypał nam piasku. Dlatego na pomoc wszystkim tym osobom, które zmagają się z „suchym okiem” przychodzi kwas hialuronowy  w formie kropli i żelu. Za jego sprawą na powierzchni oka tworzy się niewidzialny film, który zapewnia odpowiednie jego nawilżenie. Świetnie przylega do rogówki, a więc utrzymuje się na niej prze długi czas. Preparat jest do kupienia w aptece bez recepty. Można również poprosić farmaceutę o sprzedaż leku o wyższym stężeniu kwasu hialuronowego.

Dla wielu osób, które na co dzień używają soczewek kontaktowych, problemem jest ich noszenie. W szczególności na koniec dnia skarżymy się na pieczenie i suchość oczu, jak również tarcie pod wpływem mrugania. I w tym przypadku ulgę przynosi kwas hialuronowy w formie kropli. Nawet nie trzeba ściągać wcześniej soczewek!

Kwas hialuronowy występuje również jako składnik niektórych preparatów do pielęgnacji soczewek.

Bez kwasu hialuronowego niekiedy nawet niemożliwe byłoby przeprowadzenie niektórych zabiegów na gałce ocznej. Substancja jest wykorzystywana do operacji na rogówce, jak również przy usuwaniu zaćmy. Preparaty z kwasem hialuronowym są również polecane po zabiegach laserowej korekcji wzroku, przy regeneracji rogówki.

Kwas hialuronowy w ginekologii

Lekarze ginekolodzy przepisują preparaty z kwasem hialuronowym (globulki czy kremy dopochwowe) kobietom, które odbyły zabiegi na szyjce macicy czy pochwie. Są również pomocne dla pań po porodzie, w szczególności gdy doszło do nacięcia krocza, ponieważ kwas hialuronowy wpływa na szybsze gojenie się ran, jak również wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Również, gdy dokucza nam suchość pochwy, wtedy także lekarze przepisują kwas hialuronowy. Brak właściwego nawilżenia intymnych okolic wpływa na dyskomfort podczas zbliżeń, wywołując ból, świąd czy pieczenie. Preparaty z kwasem zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia błony śluzowej, jednocześnie uelastyczniając ją i przywracając naturalną wilgotność.

Kwas hialuronowy na kłopoty z pęcherzem

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza to choroba o podłożu przewlekłym, która objawia się dolegliwościami bólowymi oraz silnym parciem na mocz wraz z częstym jego oddawaniem. Dlatego jako nowoczesną formę leczenia uznaje się wlewki do pęcherza kwasu hialuronowego. Za jego sprawą na ścianach pęcherza tworzy się ochronna warstwa, która regeneruje uszkodzony nabłonek. Przy dłuższym i systematycznym przyjmowaniu, objawy zapalenia ustępują w całości alb o wyraźnie zmniejszają swoją intensywność.

Kwas hialuronowy na stawy

Kwas hialuronowy w ostatnich latach jest stosowany jako metoda lecznicza choroby zwyrodnieniowej stawów. Naturalnie kwas hialuronowy wypełnia płyn stawowy, a wraz z nasileniem objawów chorobowych dochodzi do spadku jego ilości. Dlatego konieczne jest jego podawanie do stawu kolanowego i biodrowego. Terapia wymaga regularnych wstrzykiwań, 3-5 zastrzyków co 7 dni, a po 6 miesiącach podania dawki przypominającej. Efektem kuracji jest zwiększona ruchomość stawów, eliminacja dolegliwości bólowych częściowa albo całkowita.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.