Jak leczyć się przy użyciu kwiatów lipy?

kwiat lipy

Jak leczyć się przy użyciu kwiatów lipy?

Kwiaty lipy były uznawane za cenny surowiec leczniczy już przez nasze praprababki – i nic w tym dziwnego! Zawierają bowiem flawonoidy, olejek eteryczny, związki śluzowe, fitosterole, trójterpeny, a także kwasy organiczne. Wszystkie te składniki pobudzają wydzielanie z gruczołów trawiennych, zwiększają wytwarzanie soku żołądkowego, żółci i moczu, w związku z tym mają korzystny wpływ na trawienie i przyswajanie pokarmów oraz wydalanie toksycznych produktów przemiany materii.

Bogata zawartość śluzów działa osłaniające na śluzówkę żołądka. Kwiaty lipy są przede wszystkim znanym od wieków środkiem napotnym, korzystnym w leczeniu przeziębień, angin, gryp oraz zapaleń oskrzeli i płuc. Mają również działanie uspokajające, przynoszą ulgę w nerwobólach. Są zalecane przy niestrawności, skurczach, bezsenności, nerwicach, histerii, miażdżycy.

Lecznicze działanie kwiatów lipy

Zbierane już od kwietnia, razem z szypułką i przykwiatkiem w formie lancetowatego listka, kwiaty lipy suszyć należy w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu po rozłożeniu cienką warstwą na papierze. Gdy wyschną, przechowuje się je w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Przy przeziębieniu, anginie i grypie zalecane jest picie naparu. Łyżkę suchych kwiatów zalewa się szklanką wrzącej wody i odstawia na 10-15 minut. Po przecedzeniu napar należy pić w 2-3 porcjach w ciągu dnia.

Na poty dobrze działa mieszanka sporządzona z kwiatów lipy, czarnego bzu, owocu berberysu lub kłącza perzu. Dwie łyżki tej mieszanki należy zalać dwiema szklankami wrzątku i postawić na 15 minut pod przykryciem na parze. Potem przecedzić, dodać dwie łyżki syropu malinowego i wypić wieczorem przed snem. Jednocześnie przyjmować witaminę C i polopirynę S.

Uspokajające działanie ma napar sporządzony z mieszanki kwiatów lipy, kozłka i liści melisy (po 20 g). Łyżkę tej mieszanki zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 15 minut, po czym odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić jedną trzecią szklanki naparu trzy razy dziennie po posiłkach. Działanie uspokajające, ułatwiające zasypianie, regenerujące skórę, napotne i często przerywające ostry nieżyt nosa ma także kąpiel ziołowa.

  • 50 g kwiatów lipy, 30 g rozdrobnionego kłącza tataraku oraz po 20 g kwiatów lawendy oraz kwiatów lub ziela wrzosu zalać dwoma litrami wrzącej wody, trzymać pół godziny na parze pod przykryciem lub ogrzewać nie doprowadzając do wrzenia, po czym przecedzić i wlać napar do wanny. Pozostałe po odcedzeniu zioła umieścić w płóciennym woreczku, zawiązać i zanurzyć w wannie wypełnionej do jednej trzeciej wodą o temperaturze do 40 stopni C. Pozostać w kąpieli 20 minut. Po wyjściu z wanny nie wycierać się, tylko owinąć prześcieradłem kąpielowym, położyć do łóżka i ciepło okryć. Można jeszcze zaaplikować sobie witaminę C, rutinoscorbin i popić ciepłą herbatą z dodatkiem soku malinowego.

Kąpiel z kwiatów lipy można stosować przy konwulsjach dziecięcych i zmęczeniu, przy podrażnieniu i świądzie skóry.

Odwar z kwiatów lipy (4 łyżki suszonych kwiatów zalewa się litrem wody i gotuje 10-15 minut) stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła, przy stanach zapalnych, do okładów na rany i wrzody, a także do okładów przy bólach kostnych i nerwobólach oraz jako płukankę wzmacniającą i zapobiegającą wypadaniu włosów.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.