O tym, że świeże zioła to rewelacyjne źródło witamin i minerałów, niezwykle cennych dla naszego zdrowia oraz urody, nie trzeba mówić chyba nikomu. Obecnie w sklepach możemy nabyć zioła w doniczkach, dzięki którym dostęp do najcenniejszych substancji możemy mieć właściwie przez cały rok. Nie zawsze jednak wiemy, jak i do czego stosować zioła, w związku z tym nie wykorzystujemy ich w pełni.
Dlatego dzisiaj mamy dla Ciebie kilka wskazówek odnośnie do tego, jak stosować bazylię – zarówno w kuchni, jak i dla urody. Zapraszam do lektury!
Wskazówki, jak stosować bazylię
Bazylia, pochodząca z tropikalnych rejonów Azji oraz z południa Europy, do Polski dotarła w XII wieku. To roślina lecznicza, ale także wysoko ceniona przyprawa, dlatego warto sięgać po nią najczęściej, jak to tylko możliwe.
Bazylia dla zdrowia
Ziele bazylii można z powodzeniem stosować w przypadku problemów z przewodem pokarmowym. Świetnie spisze się, jeżeli chodzi o złagodzenie niestrawności, zmniejszenie skurczów żołądka, regulację pracy jelit itp. Bazylia wspomoże też procesy trawienne. Już od wieków uważano, że dobrze działa w przypadku biegunki, zapalenia pęcherza, że jest świetnym środkiem gojącym oraz do płukania gardła. Wykorzystuje się go także w aromaterapii.
Bazylia w kuchni
Bazylia świetnie sprawdza się jako przyprawa do sałat oraz przetworów pomidorowych, zup, sosów i potraw kuchni śródziemnomorskiej. Wykorzystuje się ją m.in. do marynowania w occie czy do produkcji octu bazyliowego.
Świeże liście bazylii będą się dobrze komponowały z sałatką jarzynową, pokrojonymi w plasterki pomidorami, a także z potrawami, w których w roli głównej występują warzywa, zwłaszcza fasola, groch, bób, szpinak czy kapusta kwaszona. Można ją też dodawać do marynowanych ogórków czy do dyni.
Bazylia jest też ziołem powszechnie wykorzystywanym w kuchni włoskiej – przyprawia się nią spaghetti, pizzę czy lasagne.
Bazylia dla urody
Bazylia jest również ziołem bardzo cenionym w kosmetyce. Ma rewelacyjne działanie aromaterapeutyczne. Gdy czujesz, że brakuje Ci energii, weź kąpiel z dodatkiem olejku bazyliowego, gdy boli Cię głowa, wykonaj delikatny, spokojny masaż skóry głowy z dodatkiem olejku albo z odrobiną świeżego soku – na pewno pomoże!
Uwaga!
Nie siekaj nożem świeżej bazylii. Najlepiej zrobisz, jeżeli będziesz rozdrabniać ją palcami albo w porcelanowym moździerzu. Nie poddawaj jej też działaniu wysokich temperatur. Dodawaj ją do potraw pod koniec przygotowywania, a najlepiej tuż przed podaniem.
Moja żona zawsze dodawała bazylię do gorących potraw,przez co wyglądała nie apetycznie.Teraz zapewne zacznie stosować ją prawidłowo przez co również nie będzie zabijać jej naturalnych właściwości.
Chętnie spróbowałabym taki olejek bazyliowy na bóle głowy które mam dość często tylko gdzie go kupić.W drogeriach niestety nie ma.