Jak stosować bazylię?

Jak stosować bazylię?

Jak stosować bazylię?

O tym, że świeże zioła to rewelacyjne źródło witamin i minerałów, niezwykle cennych dla naszego zdrowia oraz urody, nie trzeba mówić chyba nikomu. Obecnie w sklepach możemy nabyć zioła w doniczkach, dzięki którym dostęp do najcenniejszych substancji możemy mieć właściwie przez cały rok. Nie zawsze jednak wiemy, jak i do czego stosować zioła, w związku z tym nie wykorzystujemy ich w pełni. 

Dlatego dzisiaj mamy dla Ciebie kilka wskazówek odnośnie do tego, jak stosować bazylię – zarówno w kuchni, jak i dla urody. Zapraszam do lektury!

Wskazówki, jak stosować bazylię

Bazylia, pochodząca z tropikalnych rejonów Azji oraz z południa Europy, do Polski dotarła w XII wieku. To roślina lecznicza, ale także wysoko ceniona przyprawa, dlatego warto sięgać po nią najczęściej, jak to tylko możliwe.

Bazylia dla zdrowia

Ziele bazylii można z powodzeniem stosować w przypadku problemów z przewodem pokarmowym. Świetnie spisze się, jeżeli chodzi o złagodzenie niestrawności, zmniejszenie skurczów żołądka, regulację pracy jelit itp. Bazylia wspomoże też procesy trawienne. Już od wieków uważano, że dobrze działa w przypadku biegunki, zapalenia pęcherza, że jest świetnym środkiem gojącym oraz do płukania gardła. Wykorzystuje się go także w aromaterapii.

Bazylia w kuchni

Bazylia świetnie sprawdza się jako przyprawa do sałat oraz przetworów pomidorowych, zup, sosów i potraw kuchni śródziemnomorskiej. Wykorzystuje się ją m.in. do marynowania w occie czy do produkcji octu bazyliowego.

Świeże liście bazylii będą się dobrze komponowały z sałatką jarzynową, pokrojonymi w plasterki pomidorami, a także z potrawami, w których w roli głównej występują warzywa, zwłaszcza fasola, groch, bób, szpinak czy kapusta kwaszona. Można ją też dodawać do marynowanych ogórków czy do dyni.

Bazylia jest też ziołem powszechnie wykorzystywanym w kuchni włoskiej – przyprawia się nią spaghetti, pizzę czy lasagne.

Bazylia dla urody

Bazylia jest również ziołem bardzo cenionym w kosmetyce. Ma rewelacyjne działanie aromaterapeutyczne. Gdy czujesz, że brakuje Ci energii, weź kąpiel z dodatkiem olejku bazyliowego, gdy boli Cię głowa, wykonaj delikatny, spokojny masaż skóry głowy z dodatkiem olejku albo z odrobiną świeżego soku – na pewno pomoże!

Uwaga!

Nie siekaj nożem świeżej bazylii. Najlepiej zrobisz, jeżeli będziesz rozdrabniać ją palcami albo w porcelanowym moździerzu. Nie poddawaj jej też działaniu wysokich temperatur. Dodawaj ją do potraw pod koniec przygotowywania, a najlepiej tuż przed podaniem.

5/5 - (2 votes)

2 komentarze

  1. Henryk 17 lipca 2013
  2. Anna 17 lipca 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.