Jak zrobić kosmetyki z ziół?

kwiat lawendy

Jak zrobić kosmetyki z ziół?

Gdy na dworze upał, szukamy sposobów na letnie ochłodzenie. Dlatego często sięgamy po zioła, aby na ich bazie stworzyć naturalne ziołowe kuracje.

Wielu z nas ma latem świeże zioła. Czy to w ogrodzie, czy na balkonie. Mają w składzie duże ilości olejków eterycznych, a ich zapach jest pobudzający. Dodatkowo, posiadają właściwości kosmetyczne, dlatego warto sięgać po nie częściej niż tylko do przyrządzania posiłków.

Tonik z szałwii dla tłustej cery

Szałwiowy tonik zmniejsza błyszczenie się twarzy, zwężą pory i nie ściąga skóry. Wystarczy nim przemywać twarz codziennie rano oraz wieczorem.

Zaparz pół szklanki szałwii oraz mięty (łyżka świeżych albo po jednej saszetce herbatki). Przestudź i zmieszaj z dwiema łyżkami soku z cytryny. Przelej do szklanej, ciemnej butelki i mocno wstrząśnij. Tonik przechowuj tydzień w lodówce.

Mydło z kopru włoskiego dla odświeżenia

Nasionka kopru włoskiego posiadają właściwości złuszczające drobinki, dlatego zastąpi nam peeling. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, dlatego zwalczy drobne krostki na dekolcie czy plecach, które mają tendencję do pojawiania się w upalne dni. Takiego mydełka można używać przez całe lato.

Utrzyj w moździerzu łyżkę świeżych nasion kopru, aby wydzieliło się więcej olejków eterycznych. Szare mydło zetrzyj na tarce. Wiórki stop w kąpieli wodnej. Pamiętaj o częstym mieszaniu, aby zapobiec ich przypaleniu się. Do masy mydlanej dodaj utarte ziarnka kopru oraz dwie łyżki całych, suszonych. Całość wymieszaj i przełóż do foremki do pieczenia babeczek. Zawiń w folię i odstaw do przestygnięcia. Gdy stwardnieje, wyciągnij z formy i odstaw na 3 dni w przewiewne miejsce, aby wyschło.

Lód i bazylia na opuchnięcia

Bazylia ma właściwości regenerujące skórę oraz łagodzące stany zapalne powiek oraz oczu. Masaż lodem orzeźwia i zmniejsza opuchnięcia, którym latem doświadczamy bardzo często. Skórę twarzy masuj kostką bazyliową przez dwie minuty rano oraz wieczorem.

Dwie garście gałązek bazylii zalej dwiema szklankami lodu, zagotuj i odstaw na 20 minut. Przecedź i zamroź w foremkach na kostki do lodu.

Mięta na pocenie

Wrażenie chłodu i relaksu daje mięta pieprzowa. Hyzotop działa ściągająco i przeciwbakteryjnie. Kąpiel w niej nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Po wyjściu z wody nie należy ciała pocierać ręcznikiem, tylko się nim zawinąć i dać skórze samoczynnie wyschnąć.

Trzy garście mięty pieprzowej i garść ziela hyzotopu zalej dwoma litrami wody i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez 20 minut. Przecedź i wlej do wanny z chłodną wodą.

Lawenda na puszystość włosów

Włosy latem przetłuszczają się znacznie szybciej. Dlatego warto sięgnąć po lawendę, która nadaje włosom blask, świeżość, a przy okazji wzmocni cebulki. Płukanki należy używać po każdorazowym umyciu włosów.

Szklankę lawendy zalewamy dwiema szklankami wody. Gotujemy kwadrans na małym ogniu i zostawiamy do wystygnięcia pod przykryciem. Przecedzamy i trzymamy w lodówce. Pół szklanki dodajemy zawsze do litra wody i mieszamy z ½ szklanki octu.

Cytrynowa werbena na rozgrzaną skórę

Świeża werbena w połączeniu z cytrusową nutą idealnie orzeźwia. Mgiełka może być stosowana również na skórę twarzy i to przez cały dzień.

Dwie łyżki werbeny cytrynowej mieszamy ze skórką pomarańczową. Zalewamy ½ litra wrzątku i zostawiamy pod przykryciem do czasu, aż przestygnie. Przecedzamy do butelki z atomizerem i trzymamy w lodówce.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.