Jak walczyć z nadmiernym poceniem się stóp zimą?

Wydzielanie potu jest naturalną czynnością organizmu. w ten sposób chroni się on przed przegrzaniem i pozbywa się różnych szkodliwych substancji. Kłopot pojawia się dopiero wtedy, gdy zaczynamy pocić się nadmiernie. Szczególnie uciążliwe jest pocenie się stóp. Dolegliwość tę nasila jeszcze bardziej ciepłe, nieprzewiewne obuwie zimowe, noszone najczęściej przez wiele godzin dziennie. Dość szybko pojawia się wówczas niemiły zapach. Dzieje się tak na skutek rozkładu potu przez znajdujące się na skórze bakterie (świeży pot nie ma zapachu). Jest to przypadłość przykra nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych, sprzyja bowiem rozwojowi grzybicy. Dlatego trzeba z nią walczyć.

 

Odpowiednie mydła

Do mycia potliwych stóp przydają się przede wszystkim te, które mają działanie ściągające, na przykład lawendowe, różane lub kameliowe.

 

Specjalistyczne preparaty

Można kupić różnego rodzaju środki pielęgnacyjno-zaradcze, na przykład zasypki działające osuszająco, żele przeciwpotowe dające przyjemne uczucie chłodu, preparaty przeciwbakteryjne do butów, specjalne przeciwpotowe wkładki.

Godne uwagi są też antyperspiranty typu roll on, na przykład Etiaxil. Pomagają one zahamować nadmierne pocenie się stóp, przy czym – co bardzo ważne – nie blokują całkowicie wydzielania potu, tylko spowalniają je i kontrolują. Preparat nakłada się na noc na czystą, suchą, niepodrażnioną skórę. Co istotne, wystarczy użyć go przed snem przez dwa kolejne wieczory, by mieć zapewnione uczucie świeżości na resztę tygodnia.

 

Substancje naturalne

Do kąpieli całego ciała lub do moczenia samych stóp przydatne są tzw. zioła garbnikowe, które działają ściągająco, przeciwzapalnie, bakteriobójczo i znacząco zmniejszają ilość wydzielanego potu. Takie właściwości mają na przykład kora dębu, liście czarnej porzeczki oraz nawłoci, ziele hyzopu lekarskiego.

Zwolennicy gotowych kosmetyków zawierających naturalne składniki mogą zaś sięgnąć na przykład po Anipot w sprayu. Obecne w nim olejki eteryczne, m.in. bergamotowy i z szałwii muszkatołowej ograniczają nadmierne pocenie i likwidują przykry zapach stóp. Specyfik ten wspomaga ponadto leczenie stanów zapalnych skóry, łagodzi podrażnienia, działa antyseptycznie, chłodząco i odświeżająco.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.