Efektywne uczenie to maksymalna zdolność do przyswajania potrzebnej nam wiedzy, jak i również umiejętne jej wykorzystywanie w danym czasie i sytuacji.
Naukę możemy podzielić na tę w domu i w szkole.Ważne jest, aby nauka nie ograniczała się tylko do pobierania wiadomości, ale także do tworzenia materiałów pomocniczych, które pomogą nam w zapamiętaniu rzeczy na dłużej. Mogą być to notatki, karteczki lub zakładki.
Nauka w szkole
Aby efektywnie uczyć się w szkole, musisz przygotować się do lekcji czy wykładów, słuchać aktywnie, notować najpotrzebniejsze rzeczy oraz dobrze przetworzyć przyswojone wiadomości. Te czynności powinny pomóc Ci w całkowitym wykorzystaniu przekazywanej Ci wiedzy. Pamiętaj aby przed lekcjami lub wyjściem na uczelnie zjeść śniadanie, które pozwoli skupić Ci się na nauce i doda energii.
Pomoże Ci to również skoncentrować się, a bez skupienia nie dasz rady przyswoić żadnych nowych wiadomości. Możemy wyróżnić kilka czynników wpływających na Twoją koncentrację – warto je znać aby się przed nimi uchronić. W skoncentrowaniu może przeszkodzić Ci złe oświetlenie (zbyt mocne lub zbyt słabe), za niska lub zbyt wysoka temperatura, hałas, zbyt dużo przepraszających przedmiotów – radio, telefon, telewizor. Nauce nie sprzyja również niewygodna pozycja oraz zła atmosfera miejsca, w którym przebywasz. Podane tutaj czynniki zaliczamy do zewnętrznych. Do wewnętrznych należą: złe samopoczucie, brak motywacji, zmęczenie fizyczne oraz psychiczne, złe zaplanowanie czasu nauki (presja czasu).
Gdy przystępujesz do nauki, powinieneś zadbać o oświetlenie, czyli na przykład mobilną lampkę, którą zawsze będziesz mógł nosić po całym mieszkaniu i regulować kąt padania światła. Postaraj się zadbać też o dobrą temperaturę, czyli taką, o której nie będziesz na nią zwracać uwagi. Pozbądź się również zbędnych plakatów, figurek i wszystkiego co może Cię niepotrzebnie rozpraszać. Wyłącz telewizor, radio, telefon najlepiej jest wyciszyć. Pamiętaj także aby dobrze dobrać czas nauki – zbyt późna pora nie jest dobrym pomysłem, gdyż organizm jest przemęczony. Nie zostawiaj też wszystkiego na ostatnią chwilę, gdyż będziesz mógł być pod presją czasu.
Wyciągnij jak najwięcej z lekcji
Postaraj się jak najwięcej wyciągnąć z lekcji. Słuchaj uważnie, gdyż wtedy zapamiętasz więcej i prościej będzie Ci poradzić sobie z materiałem w domu. W opinii wielu uczniów lekcje to czas nudy, na którym nic się nie dzieje, z kolei studenci często opuszczają wykłady. To błąd! Będąc na zajęciach możesz dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy, nawet jeśli nie są one prowadzone ciekawie.
Przed zajęciami możesz wstępnie zapoznać się z materiałem, na przykład z podręcznika. Zapoznasz się wówczas z pojęciami i ogólnie z tematem, dlatego też będzie Ci łatwiej zrozumieć co mówi nauczyciel. Postaraj się przychodzić na zajęcia wypoczęty i pełny energii. Jeśli przygotujesz się wstępnie do lekcji będziesz w stanie zadawać nauczycielowi pytania, co też może poszerzyć Twoją wiedzę.