Co wpływa na sukces na uczelni?

Adaptacja do życia studenckiego nie  jest prostą sprawą. Bardzo duża część studentów dopiero po pierwszym roku lub po dwóch latach nauki i wzmożonego wysiłku uczy się znajdować równowagę między uczeniem się a życiem osobistym.

Nauczenie się gospodarowania czasem i wypracowanie skutecznych metod uczenia się to bardzo czasochłonne procesy. Niektórzy z nas nigdy nie będą umieć się tego nauczyć i szkoła czy studia zawsze będą kojarzyć się im ze stresem i nerwami.

Powiedz mi, kim jesteś, a powiem Ci, czy osiągniesz sukces na uczelni

Jakie cechy człowieka sprawiają, że łatwiej jest mu się przystosować do życia studenckiego? Z pewnością będzie to potencjał intelektualny oraz motywacja i pozytywne nastawienie (bez którego ani rusz!). Aby dobrze zaaklimatyzować się na studiach, trzeba opanować zdolność do koncentracji (często nawet w złych warunkach), umiejętność szybkiego uczenia się, rozsądne gospodarowanie czasem.

Aby poradzić sobie na egzaminie, warto mieć elementarną wiedzę z każdego przedmiotu, by na wykładzie nie musieć uczyć się wszystkiego od samego początku (wykładowcy zakładają, że podstawową wiedzę posiedliśmy już w szkole średniej). Aby dobrze się uczyć, powinieneś poświęcić dużo czasu na naukę oraz mieć wsparcie z różnych stron.

Jeśli pokusić by się o zgrupowanie tych czynników, to możemy wyłonić cztery główne ich grupy:

  • motywacja,
  • inteligencja,
  • metody uczenia się,
  • umiejętność kierowania swoimi czynami.

Aby osiągnąć sukces, nie wystarczy nam tylko błyskotliwość i zapał – konieczne są dobre metody nauki.

W szkolnictwie wyższym panują zupełnie inne zasady niż w szkole średniej. Student pozostawiony jest sam sobie, nie musi dostosowywać się do narzuconego planu lekcji, a swoim czasem może gospodarować, jak chce. I zazwyczaj tutaj zaczynają się schody… Niektórzy mają trudności z adaptacją i nauczeniem się dobrego planowania zarówno nauki, jak i obowiązków. Warto jednak podjąć trud i stać się panem swojego czasu –  to jeden z najważniejszych czynników, jakie pomogą nam osiągnąć sukces.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.