Jak się skoncentrować

Jak się skoncentrować?

Jak się skoncentrować

Jak się skoncentrować?

Zdarza Ci się, że po 15 minutach nauki tapeta na ścianie zaczyna być ciekawa jak nigdy dotąd? A może plamy na biurku bardziej przyciągają Twoją uwagę aniżeli książka, którą starasz się czytać od 40 min.? Najprawdopodobniej oznacza to, że masz problemy z koncentracją.

Wiele czynników może źle oddziaływać na moc Twojej koncentracji, jest to m.in. nadmiar obowiązków lub przepracowanie. Obecnie praktycznie każdy żyje w pośpiechu bez chwili na złapanie oddechu i relaks. Przez brak czasu wiele czynności zaczynasz wykonywać automatycznie.

  1. Dystraktory skutecznie przeszkadzają w skupieniu uwagi na jednej rzeczy. Sprawiają, że zamiast rozwiązywać zadania z ułamkami zaczynasz oglądać telewizję. Jeśli masz problemy z koncentracją wyłącz radio oraz telewizor podczas odrabiania lekcji, zadbaj o to, aby nic nie rozpraszało Twojej uwagi.
  2. Pamiętajcie również, że jeśli jesteście zmęczeni nie warto tracić czasu na naukę, albowiem i tak niewiele zapamiętacie.
  3. Ponadto wszelkie „wspomagacze” tj. kawa czy napoje izotoniczne nie pomagają, a nawet utrudniają utrzymanie skupienia oraz mogą obniżyć zdolność uczenia się.
  4. Problemy z koncentracją mogą być również dziedziczne lub są następstwem niedociśnienia.

 

Jak poprawić koncentrację?

  • Zadbaj o to aby Twoja dieta była bogata w kwasy z grupy Omega- 3, które znajdują się m.in. w rybach, warzywach, owocach, ziarnach zbóż, orzechach i migdałach.
  • Dostarczaj organizmowi odpowiednią ilość snu oraz ogólnego odpoczynku.

 

Ćwiczenia

  1. Weź krótki fragment tekstu i staraj się skupić nad nim. Możesz zacząć od jednego, dwóch zdań i z czasem zwiększać ilość tekstu. Zapamiętaj wybrane zdanie i zapisz je dokładnie na innej kartce. Im częściej będziesz wykonywał to ćwiczenie, tym bardziej będziesz skupiony nad tym, co czytasz.
  2. Staraj się mieć kontrolę nad własnymi potrzebami. To jest czas, który masz przeznaczyć na naukę, zatem jeśli odczuwasz głód – postaraj się o tym nie myśleć. Całą swoją uwagę skup na nauce. Postaraj się wyrzucić  głowy wszystko, co nie dotyczy nauki. Dzięki temu czas spędzony za zakuwaniu nie będzie czasem zmarnowanym. W końcu poznasz znaczenie efektywnej nauki.
  3. Wyciągnij przed siebie prawą rękę i palec wskazujący. Skup całą swoją uwagę na ręce i postaraj się zmniejszyć jej drgania do minimum. Następnie wykonaj to samo ćwiczenie z lewą ręką. Nie myśl w tym czasie o niczym innym. Musisz skoncentrować się na ustabilizowaniu reki, a kiedy Ci si to uda – postaraj się utrzymać ja jak najdłużej w takiej pozycji.
  4. Wpatruj się w sekundową wskazówkę zegara przez 10 sekund. Twoim zdaniem jest skupienie się tylko na niej. Jeśli w tym czasie pomyślisz o czym innym – przerwij ćwiczenie i zacznij od nowa. Staraj się codziennie przedłużać stan koncentracji o kilka, kilkanaście sekund. Musisz nauczyć się przez dłuższy czas skupiać uwagę na jednej rzeczy.
4.5/5 - (4 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.