Jak rozpoznać dysleksję?

Na temat dysleksji jest wiele definicji, które próbują ją wyjaśnić. Jedne są nieco bardziej teoretyczne, podczas gdy inne obfitują w opisy. Jednak ogólnie przyjęty termin określający dysleksję mówi, że jest to zaburzenie, którego objawami są problemy w czytaniu.

Nie jest uwarunkowana poziomem inteligencji czy warunków środowiskowych.

Czym jest dysleksja?

Dysleksja to zaburzenia w rozwoju czynności mowy, postrzegania, pamięci czy koncentracji. Według prowadzonych statystyk  aż 15 procent polskich uczniów stanowią dyslektycy.

Dysleksję często wiążemy z trudnościami w czytaniu. Dyslektycy mają skłonność do odczytywania słów od końca, a więc zamiast „jak” widzą „kaj”. Niezdiagnozowana w porę dysleksja w przyszłości miewa poważne skutki. Chory ma niższą samoocenę i niższe poczucie własnej wartości.  Wykrycie dysleksji u przedszkolaka jest trudne, jednakże dość łatwo można zaobserwować pierwsze objawy zaburzeń. Zadaniem rodzica jest porównywanie osiągnięć dziecka do klasycznych umiejętności dziecka w danej fazie rozwojowej.

Na co należy zwracać uwagę?

Pierwsze objawy chorobowe występują u dzieci w drugim roku życia. Malucha ciężko zrozumieć z uwagi na ubogi zasób słów. Malec znacznie później zaczyna mówić i o wiele częściej dochodzi u niego do przekręceń słów. Jego postępy w mówieniu są bardzo powolne, dlatego jeśli po upływie kilku miesięcy nadal obserwujesz u swojej pociechy nikłą poprawę w nauce mówienia, wtedy możesz podejrzewać u niego dysleksję.

Maluch ma problemy z rymowaniem słów. Z trudem przychodzi mu zabawa słowami.

Znacznie później malec ustala rękę, którą będzie w przyszłości się posługiwać. Zauważysz, czy Twoja pociecha nie ma kłopotów z odróżnianiem prawej strony od lewej. Czy kolorując, używa obu rąk czy wyraźnie jednej? Pamiętaj, że dominująca ręka ustala się do 5. roku życia.

Inną bardzo popularną i dość charakterystyczną cechą u dyslektyków jest mylenie podobnych liter, jak np. „b” z „d” czy pisanie literek w odwrotną stronę.

Zdarza się, że dzieci cierpiące na dysleksję mają problemy z czytaniem całych słów, mimo że doskonale znają wszystkie literki składające się na dany wyraz.

Kolejnym powszechnym symptomem dysleksji jest pisanie wyrazów od końca, np. zamiast „kot” – „tok”. Maluchy mogą również mylić kolejność liter albo wyrazów w zdaniu.

W przypadku, gdy zauważysz u swojego dziecka którykolwiek z wymienionych wyżej objawów, koniecznie udaj się z nim do poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie specjalista na podstawie stosownych badań i przeprowadzonego wywiadu podejmie odpowiednie leczenie. Wiedz, że nieleczona dysleksja jest przyczyną późniejszych problemów w nauce, a w dorosłym życiu wpływa na niższe poczucie własnej wartości, dlatego nie lekceważ pierwszych objawów i jak najszybciej poddaj dziecko pod opiekę specjalisty.

2/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.