Jak leczyć dysgrafię?

O dysgrafii mówimy wtedy, gdy dana osoba pisze w sposób niemożliwy do odczytania. Litery są zniekształcone, trudne do rozszyfrowania, brakuje im pewnych  charakterystycznych elementów, zupełnie zmieniony jest kierunek liter, jak również ich położenie. Dodatkowo, niewłaściwe jest ich zagęszczenie oraz proporcje.

Dysgrafię można leczyć, ale z góry trzeba nastawić się na proces długi, żmudny i długotrwały, w której liczy się systematyczność, gdyż to od niej zależy końcowy sukces.

Sposoby nauki pisania

Jednym z najbardziej popularnych sposobów nauki pisania, praktykowany już w przedszkolu, to szablony liter, które się poprawia. Taki wzornik wyrabia w dziecku naukę pisania liter poprawnych i czytelnych. Ręka przedszkolaka jest przygotowywana do wykonywania właściwych ruchów w trakcie pisania. Warto tłumaczyć dziecku, aby w trakcie pisania było maksymalnie jak najbardziej skupione bowiem pisanie wymaga dokładności i zaangażowania. Nie można zapominać o regularności, ponieważ tylko systematyczna praca przynosi pożądane efekty.

Pomagaj dziecku, gdy tylko widzisz, jak jego ręka zaczyna drżeć podczas pisania. Maluch odczuwa dużą presję, aby napisać taką literę, która spodoba się jego rodzicom i chce zrobić wszystko, aby tylko ich nie zawieść. Ta odpowiedzialność w dużym stopniu również wpływa na charakter pisma. Twoim zadaniem jest wyjaśnianie dziecku, że nawet gdy któraś z literek mu nie wyjdzie, to mimo wszystko i tak jesteś dumna z jego postępów edukacyjnych. To dla smyka będzie bardzo budujące i jednocześnie motywujące do dalszej nauki.  Dziecko musi również czuć, że jesteś obok, że pomożesz mu, gdy napotka na swej drodze problem.

Ucząc dziecko pisania, nie zapominaj o ortografii. Cóż z tego, jeśli maluch nauczy się pięknie kreślić literki, jak będzie popełniać okropne błędy? Dlatego bawcie się z ortograficzne zabawy, odpytuj malucha ze słówek. Poprzez zabawę także można się uczyć, pamiętaj o tym. Zaproponuj grę w skojarzenia. Maluch z łatwością nauczy się pisania słowa „ul”, jeśli wytłumaczysz, że w ulu mieszkają pszczółki i żeby mogły z niego wylecieć, literka „u: musi być otwarta.

Pracuj z dzieckiem, kiedy tylko możesz. Poświęcaj mu jak najwięcej swojego czasu i uwagi. Zlecanie ćwiczeń do wykonania, a w tym czasie zajmowanie się swoimi sprawami sprawi, że maluch nie będzie miał ochoty do nauki. Dzieciaki naprawdę najbardziej lubią współpracować, przekonasz się o tym podczas systematycznej pracy. Za postępy w nauce nie szczędź dziecku nagród. Potraktuj to jako materialną formę motywowania smyka do kontynuacji nabywania umiejętności poprawnego pisania.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.