Jak suszyć zioła?

W ostatnich latach zioła wracają do łask – ponownie zaczynamy doceniać ich właściwości lecznicze, zastępujemy nimi – jeżeli to tylko możliwe – syntezowane w warunkach laboratoryjnych, sztuczne farmaceutyki. Ziołolecznictwo jest bliższe naszemu organizmowi, bo bliskie naturze, z którą przecież człowiek powinien pozostawać w harmonii.

Zioła i preparaty ziołowe możemy kupować w aptekach i zielarniach, jednak możemy również zbierać je własnoręcznie i samodzielnie przygotowywać z nich napary, soki, nalewki… Jedną z metod przechowywania ziół jest ich suszenie. Dzisiaj radzimy, jak zrobić to, aby zioła nie straciły swoich właściwości i ususzyły się prawidłowo.

Przygotowanie ziół do suszenia 

Aby rozpocząć suszenie, musimy posegregować zebrane przez nas rośliny – oczyścić je, odrzucić zniszczone czy niepotrzebne fragmenty, czasami podzielić na jak najmniejsze części.

Inaczej suszy się kwiaty i liście – rozkładając je np. na drewnianych półkach, wyłożonych suchym cienkim materiałem, wieszając powiązane w pęczki itp., inaczej suszy się owoce i nasiona – niektóre w całości, niektóre w piekarniku czy suszarce na grzyby, a jeszcze inaczej korzenie i kłącza, które musimy koniecznie wstępnie umyć, oczyścić z fragmentów nadgniłych, ziemi, potem osuszyć, podzielić na mniejsze kawałki, a często także okorować (czyli usunąć korę, jak w przypadku np. lukrecji).

ziola

Metody suszenia ziół

Istnieje kilka sposobów suszenia ziół. Możemy je suszyć w specjalnie w tym celu przygotowanej suszarni, w której będzie panowała temperatura około 35-40, maksymalnie 60 stopni Celsjusza.

Można też suszyć zioła na wolnym powietrzu, jednak pod zadaszeniem – aby zioła nie podlegały bezpośrednio działaniu promieni słonecznych. Konieczne są jednak odpowiednie warunki pogodowe – powietrze musi być suche i ciepłe. Pod żadnym pozorem nie można suszyć ziół na wolnym powietrzu, gdy zanosi się na deszcz – zioła mogą zwilgotnieć – i stracimy wówczas całe zbiory.

Innym miejscem, gdzie można suszyć zioła, są poddasza, z jednej strony rozgrzane w letnie dni, z drugiej strony zapewniające cyrkulację powietrza w stopniu przynajmniej minimalnym.

W przypadku nieposiadania miejsca odpowiedniego dla suszenia ziół, możemy suszyć je, rozkładając na bawełnianej ściereczce na nasłonecznionym parapecie, albo wieszając na sznureczkach w kuchni, chociaż te metody najlepiej sprawdzą się w przypadku niewielkiej ilości roślin.

Niewielką ilość ziół możemy też suszyć w piekarniku lub mikrofalówce, jednak w ten sposób pozbawimy je cennych właściwości leczniczych – zastanówmy się więc, czy na pewno warto.

Ile czasu suszyć zioła?

Zioła suszymy jak najkrócej, nie przyspieszajmy jednak tego procesu sztucznie. Ususzonych ziół nie warto przechowywać dłużej niż dwa lata – tracą wówczas większość swoich cennych właściwości leczniczych.

Jak suszyć zioła – video porady

Poniżej zaprezentowano dwa najpowszechniejsze sposoby przechowywania ziół: suszenie i zamrażanie. Dowiemy się, które zioła należy suszyć, a które można zamrażać.

http://www.youtube.com/watch?v=cmAwkmPa7qk

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.