Jak zwalczać ciemieniuchę u dziecka?

Niedawno przyszło na świat Twoje dziecko i mimo, jak Ci się wydawało, starannej pielęgnacji, na jego główce pojawiły się brzydkie plamy i coś, co trochę przypomina łuski? Dopadła je ciemieniucha, choroba na szczęście niegroźna i – jeżeli skóra dziecka jest prawidłowo pielęgnowana -przejściowa.

Skąd właściwie bierze się ciemieniucha i czy jest to choroba dziedziczna? W jaki sposób ją zwalczać? Porady w tym zakresie znajdziesz w tej poradzie!

Ciemieniucha – co warto o niej wiedzieć?

Ciemieniucha nie jest chorobą dziedziczną. Występuje u wielu dzieci w pierwszych miesiącach życia. Jest wynikiem nieprawidłowej czynności gruczołów łojowych owłosionej skóry głowy. Rzeczywiście może wyglądać jak tłuste plamy na główce dziecka.

Najlepiej usunąć ją, myjąc codziennie główkę niemowlęcia wodą z mydłem i czesząc delikatnie włoski miękką szczoteczką z naturalnego włosia.

Jeśli powstały już tłuste łuski lub grubo nawarstwione strupy, dobrze jest stosować maści lekko złuszczające. Ciemieniucha po kilku tygodniach potrafi samoistnie zniknąć.

Jeśli jednak nie będzie przestrzegana higiena, do zmian łojotokowych może dołączyć się zakażenie bakteryjne, co będzie wymagało specjalistycznego leczenia.

Jak pozbyć się ciemieniuchy? – porady video

Poniżej filmik ilustrujący, w jaki sposób pozbyć się ciemieniuchy.

Oceń

Tagi:

  • ciemieniucha

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.