Dlaczego dziecko boli brzuszek?

Mamusiu, boli mnie brzuszek – słyszysz dobiegający z pokoju dziecka głos. Czym może być spowodowany ból brzuszka? Czy to zatrucie pokarmowe, a może niestrawność?

Jak uśmierzyć ból i zapobiec takim sytuacjom w przyszłości – podpowiadamy dzisiaj!

Zatrucie pokarmowe

Nieświeża, przeterminowana żywność szkodzi dziecku. Rozwijają się w niej bakterie gronkowca, bakterie E.coli czy pozostają na skórkach warzyw i owoców resztki środków ochrony roślin. Objawy zatrucia pokarmowego to biegunka, wymioty i ból żołądka. Zapobieganie opiera się na opróżnieniu z lodówki wszelkiej żywności, której termin przydatności do spożycia minął. Przed podaniem maluchowi mięsa, sprawdź czy jest dobrze wypieczone, w szczególności, jeśli chodzi o mięso z grilla. Zrezygnuj z lodów z automatu na rzecz tych na patyku. Leczenie polega na podawaniu dziecku jak największej ilości wody do picia, aby uchronić je w ten sposób od odwodnienia. Gdy tylko zacznie wracać apetyt, zacznij od kleiku na wodzie, sucharków, gotowanych ziemniaków i drobiu. Jeśli tylko u swojego szkraba zauważysz suchy język, koniecznie jedź z nim do lekarza. To pierwszy objaw odwodnienia, który może zagrażać jego życiu!

Stres

Błędem jest myślenie, że tylko dorośli mają stresujące sytuacje. Maluchy również doświadczają napięcia nerwowego, są znacznie mniej odporni psychicznie niż dorośli. Wówczas dokuczają im bóle brzucha w okolicy pępka, biegunki i wymioty. Jak najrzadziej krytykuj dziecko. Zamiast tego chwal je za nawet najdrobniejsze dobre uczynki. Ulgę w stresującej sytuacji przyniesie napar albo syrop z wyciągiem z melisy, kwiatu lawendy, lipy, głogu, rumianku albo męczennicy.

Grypa żołądkowa

Rotawirusy są sprawcami powstawania rotawirusów. Choroba objawia się silnymi bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, wysoką gorączką i ogólnie złym samopoczuciem. Rotawirusy mają charakter zakaźny. Jeśli dojdą Cię słuchy, że kolega lub koleżanka Twojego smyka choruje właśnie na nią, zadbaj, aby Twoje dziecko nie miało z nimi kontaktu. Aby załagodzić przebieg biegunki, podaj maluchowi preparaty probiotyczne, które dostaniesz w aptece bez recepty. U niemowląt rotawirusy są przyczyną groźnego odwodnienia. Aby temu zapobiec wystarczy szczepionka podawana doustnie, którą musiałby dostać Twój szkrab w pierwszym półroczu jego życia.

dziecko-placze

Alergia pokarmowa

Objawia się bólami brzucha, wysypką, zaczerwienieniem i suchością skóry. Przy rozszerzaniu diety postępuj bardzo ostrożnie, zwłaszcza wtedy, gdy ktoś z najbliższej rodziny jest alergikiem. Badania dowodzą, że skłonność do uczuleń jest genetyczna. Drogą eliminacji ustal, jaki składnik z diety Twojego dziecka mu szkodzi i zaprzestań jego podawania. Zobaczysz, jak stan zdrowia smyka z dnia na dzień ulega poprawie. Możesz również wykonać testy na skórze albo z krwi.

Pasożyty

Drogi zarażenia są bardzo szerokie, mogą pochodzić od zwierzęcia, z przedszkola, piaskownicy lub z niemytych warzyw czy owoców. Choroba objawia się typowo, oprócz oczywiście bólu brzuszka, maluch skarży się na zmęczenie, osłabienie i brak apetytu. Dodatkowo jest nerwowy i rozdrażniony. Profilaktyka opiera się na wpojeniu szkrabowi, że przed każdym posiłkiem należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Na rozwój niektórych pasożytów wpływ ma ilość zjadanych słodyczy, dlatego należy je malcowi ograniczyć. Do badania oddaj kał dziecka. Leczenie opiera się na podawaniu smykowi leków zapisanych przez lekarza pediatrę. Są to leki przeciwpasożytnicze oraz antybiotyki.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.