Jak postępować w przypadku biegunki u dzieci?

Biegunka u dziecka może mieć różne przyczyny. Czasami występuje w wyniku zjedzenia czegoś nieświeżego, może także wskazywać na alergię pokarmową lub chorobę. Jeśli jednak biegunka nie jest bardzo ostra i gwałtowna, można ją leczyć samodzielnie w domu. Jeśli jednak biegunka jest ostra i nie mija natychmiast udajmy się do lekarza. A oto kilka wskazówek jak postępować w przypadku biegunki u malucha.

1. Właściwe nawodnienie organizmu. Dzieci są niezwykle wrażliwe na odwodnienie, dlatego muszą przyjmować jak najwięcej płynów. Oprócz wody, herbatek, można podawać też specjalne płyny nawadniające. Odwodnienie u dzieci może być bardzo niebezpieczne!

2. Nie głodź dziecka. Pamiętaj, że głodzenie maluszka nie jest dobrym pomysłem, lepiej przygotuj mu niewielkie i lekkostrawne posiłki, o niskiej zawartości tłuszczu. Wybieraj produkty, które nie podrażnią jelit.

3. Czarne jagody. Dobre działanie hamujące biegunkę mają czarne jagody. Możesz zrobić z nich napar dla maluszka lub kisiel.

4. Ryż. Na obiad najlepiej przygotuj ryż. Jest lekkostrawny, a dodatkowo wchłania wodę, zmniejszając objawy biegunki. Możesz go podać z marchewką, która ma podobne właściwości.

5. Lekkie produkty. Wszystkie produkty spożywcze muszą być lekkie i gotowane. Możesz np. przygotować delikatną zupkę jarzynową.

6. Unikaj mleka i przetworów mlecznych. Mleko nasila biegunkę, dlatego na kilka dni lepiej wyeliminować je z diety.

 

Jak postępować w przypadku biegunki u dzieci – wideo porady

Co robić w przypadku biegunki u dziecka

One Response

  1. jola 17 lipca 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.