Jak podawać antybiotyki?

Jak wynika z europejskich badań, Polska jest w czołówce państw, które nadużywają antybiotyków.

Nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, że tak samo jak może uratować życie, tak skutecznie może zaszkodzić, jeśli będzie stosowany w nadmiarze lub wtedy, gdy nie będzie konieczności jego podawania.

Sprawdź zatem, kiedy i w jakich sytuacjach powinno podawać się ten lek.

Kiedy należy włączyć kurację antybiotykową?

Tylko infekcje o podłożu bakteryjnym powinny stanowić podstawę do włączenia antybiotyku. Pod żadnym pozorem nie można tego robić w przypadku infekcji wirusowych. Oczywiście o tym musi zadecydować lekarz, po dokładnym zbadaniu pacjenta. Niekiedy może się zdarzyć, że wirusy będą torowały drogę bakteriom, dlatego ostateczną decyzję powinien podjąć specjalista.

Antybiotyki powinno się przyjmować jak najrzadziej. Nie ma tu żadnej określonej granicy, czy są to dwa razy w roku, czy osiem. Te leki są bardzo silne i wywołują wiele skutków ubocznych. Zwalczają nie tylko szkodliwe bakterie, ale również te, które są pożyteczne i wręcz niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród powikłań nadmiernego przyjmowania antybiotyków wymienia się biegunki, wymioty, zakażenia grzybicze, nietolerancje pokarmowe czy też osłabienie organizmu.

Jakie błędy popełnia się w przypadku podawania antybiotyków?

Przede wszystkim samodzielne odstawianie leku, kiedy objawy ustały. Wiele osób myśli, że skoro nie ma już gorączki i nie kaszle, to znaczy że choroba została zwalczona i nie widzi podstawy do tego, aby kontynuować leczenie. Nic bardziej mylnego. W efekcie niedobite bakterie zaczynają się zbroić w organizmie, aby w przypadku kolejnej infekcji uderzyć ze zdwojoną siłą. Wówczas działanie antybiotyku może być za słabe… Mikrobiolodzy na całym świecie głośno o tym mówią. Może być tak, że za kilka lub kilkanaście lat, jeśli nasz świadomość, co do antybiotyków nie zmieni się, okaże się, że lekarze nie będą mieli czym nas leczyć, ponieważ bakterie będą o wiele silniejsze od leku. Dlatego należy pamiętać, że lek należy zażywać do końca, według ściśle określonych przez lekarza dawek.

Kolejny błąd, jaki często jest popełniany, to odkładanie niezużytego do końca leku do szafki i włączanie go bez porozumienia z lekarzem, na wypadek wystąpienia takich samych objawów chorobowych.

W następnej kolejności podaje się nieprzestrzeganie godzin przyjmowania antybiotyku. Niektóre leki hamują namnażanie się bakterii przez osiem godzin, inne przez dobę. Kiedy lek należy podawać dwa razy na dobę, wówczas musi się to odbywać w tych samych odstępach czasu. Kiedy zaczyna spadać stężenie leku we krwi, wtedy przestaje działać, a bakterie zaczynają się na niego uodparniać.

antybiotyki-a-dziecko

W jaki sposób stosować antybiotyki?

Należy podawać lek ściśle według wskazań lekarskich.

W sytuacji, kiedy dawka antybiotyku została przyjęta z godzinnym opóźnieniem – podaj lek, a następną przyjmij według wcześniej ustalonej pory. Kiedy spóźnienie było dłuższe – lepiej ominąć jedną dawkę. Absolutnie nie można podawać podwójnej porcji!

Antybiotyk powinien zostać przyjęty w formie nie naruszonej, tzn. nie wysypujemy zawartości kapsułki ani nie rozkruszamy tabletki, ponieważ do żołądka trafi mniejsza jego dawka.

Mleko i jego przetwory, a także soki z owoców cytrusowych utrudniają wchłanianie antybiotyku, dlatego do jego popicia używaj zwykłej wody.

W przypadku wystąpienia skutków ubocznych koniecznie udaj się do lekarza. Prawdopodobnie zachodzi konieczność zmiany leku.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.