Jak często i ile powinno pić dziecko?

Średnie dobowe zapotrzebowanie na płyny wynosi odpowiednio dla kobiet dwa litry, a dla mężczyzn dwa i pół litra. Dzieci, które ukończyły 9. rok życia, powinny pić tyle wody, ile odpowiada ich budowie, jednakże rodzice często nie są w stanie stwierdzić, ile tak naprawdę płynów spożyły ich pociechy.

Wyznacznikiem dla nich jest pragnienie, które jednak – zdaniem ekspertów – nie jest jedynym symptomem, którym należy się kierować, aby nawodnić swój organizm. Trzeba pić także wtedy, kiedy pragnienia nie odczuwamy.

Ile powinno pić dziecko?

Rodzice powinni większą uwagę skupiać na tym, ile płynów przyjmują dziennie ich dzieci. Jednakże sytuacja jest z reguły zgoła inna. Od najmłodszych lat maluch jest zniechęcany do picia, a konsekwencje takich zachowań są zauważalne potem przez całe życie. W szczególności, że nasza codzienna dieta obfituje w składniki wysoko przetworzone i zmodyfikowane i chcąc usunąć z organizmu szkodliwe substancji przemiany materii, musimy spożywać więcej płynów.

W szczególności sytuacja dotyczy nadmiaru soli, której ogromne ilości znajdują się w pieczywie, wypiekach czy produktach konserwowych. Małe dzieci i niemowlęta są w głównej mierze narażone na odwodnienie, ponieważ w ich ciele znajduje się o wiele więcej wody niż u dorosłych (u niemowląt woda stanowi aż 75 procent masy ciała). Potrzebują wody, aby uzupełnić braki związane z oddychaniem, poceniem czy oddawaniem moczu. A jeśli niedobór płynów nie zostanie uzupełniony, bardzo szybko może dojść do groźnego w skutkach odwodnienia.

U niemowląt bariera językowa sprawia, że nie mogą one powiedzieć, że chcą pić. Z kolei starsze dzieci są tak pochłonięte poznawaniem świata czy nowymi zabawkami, że mogą zapominać o piciu. Dlatego należy zapobiegać odwodnieniu nie tylko latem i w czasie choroby, ale również jesienią czy zimą, kiedy większość czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach.

dziecko-pije

Czyli poić?

Zadaniem rodziców jest podawanie maluchom wymaganej ilości płynów codziennie. I chodzi tu nie tylko o wodę, która nie wszystkim dzieciom smakuje, ale również o soki czy kompoty. Ale pojenie to nie tylko płyny. Aż 30 procent zapotrzebowania na płyny pokrywa jedzenie owoców i warzyw, w których znajduje się wysoka zawartość wody.

Dzienne zapotrzebowanie na płyny

NIEMOWLĘTA

0-6 miesięcy: 680 ml / dzień lub 100-190 ml/kg/dzień. Mleko matki lub mleko modyfikowane

6-12 miesięcy: 0,8-1,2 l/dzień.  Mleko matki lub mleko modyfikowane oraz odpowiednie dla schematu żywienia pokarmy i napoje.

1-2 lata: 1,1 – 1,2 l/dzień

DZIECI

2-3 lata: 1,3 l /dzień

4-8 lat: 1,6 l /dzień

MŁODZIEŻ I DOROŚLI – 2 – 2,5 l/dzień

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.