Jak retuszować zdjęcia?

Zdjęcia to niezwykle miła pamiątka. Przypomina nam o szczęśliwych chwilach, ukochanych ludziach, wyjątkowych wydarzeniach. Nie wyobrażamy sobie ślubów, wesel, chrztów, egzotycznych wycieczek bez aparatu fotograficznego i setek kolorowych fotografii.

Współczesna technika pozwala nam na robienie zdjęć w doskonałej jakości jednak mimo to nie zawsze wychodzą tak jakbyśmy tego oczekiwali. Winą możemy obarczyć złe światło, zbyt gwałtowny ruch czy krople deszczu.

Nowoczesne programy graficzne z łatwością poradzą sobie z nieostrymi, ciemnymi bądź zbyt naświetlonymi zdjęciami. W obecnych czasach z surowym zdjęciem prosto z aparatu możemy zrobić dosłownie wszystko.

Retusz zdjęć – kilka wskazówek

Wystarczy znać podstawy grafiki i potrafić obsługiwać programy do edycji fotografii. Bez trudu przyciemnimy zdjęcie, rozjaśnimy, dodamy kontrastu, poprawimy kolory, usuniemy niechciany element czy wykadrujemy. Bardziej zaawansowane umiejętności i skomplikowane programy pozwolą nam na wyszczuplenie ciała, poprawę sylwetki, zmianę koloru ubrań, włosów czy oczu, usunięcie niechcianych niedoskonałości skóry, wygładzenie, odmłodzenie.

W dobie wszechobecnego internetu, z łatwością, sami we własnym domu, możemy przejść przyspieszony kurs edycji i retuszu zdjęć. W internecie bowiem znaleźć można darmowe poradniki, kursy i wskazówki, a także internetowe programy graficzne (np. picasa, photoshop, gimp). Oczywiście praktyka czyni mistrza więc jasne jest, że nasza przygodę z obróbka rozpocząć musimy od banalnych, prostych rzeczy, ale z czasem i ilością zdjęć nasze umiejętności się rozszerzą.

Krok po kroku

Obróbkę naszego zdjęcia należy rozpocząć od podjęcia decyzji dotyczącej kadrowania, tzn. musimy zdecydować co chcemy mieć uwiecznione na fotografii, np. czy stojące obok postaci drzewo jest na niej potrzebne czy raczej chcemy go wyciąć. Wykadrowane zdjęcie poddajemy dalszemu retuszowi. Na początku należałoby usunąć wszelkiego rodzaju usterki (np.przebarwienia), dokonać retuszu skóry, bądź obiektów uwiecznionych na fotografii.

Dopiero w momencie, gdy jesteśmy pewni, że postacie wyglądają tak, jak tego oczekiwaliśmy możemy poprawić jasność, kontrast, cieniowanie. Oczywiście nasza fotografia może pozostać kolorowa, ale także możemy ją przerobić na czarno-białą.

Decyzja należy do nas samych. Wiele programów graficznych (np. picasa) posiada gotowe, wbudowane szablony, które pozwolą w kilka sekund obrobić zdjęcie i nadać mu wyjątkowy charakter, np. starego zdjęcia, polaroidu, rozmycia.

Retusz w Photoshopie krok po kroku

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.