Jak radzić sobie z pęcharzami na stopach i jak im zapobiegać?

Pęcherze na stopach skutecznie popsują radość z nowych butów albo spaceru. Bolą i utrudniają poruszanie się. Dlatego należy się ich szybko pozbyć.

Pęcherze powstają na skutek tarcia naskórka i w wyniku tego odkleja się on od skóry właściwej. Taka rana błyskawicznie wypełnia się płynem limfatycznym, a my zauważamy jak na chorej stopie tworzy są bąbel.

Jak opatrzyć rankę?

Jeżeli pęcherz nie jest dużych rozmiarów, wystarczy że umyjemy stopę wodą i przykleimy plaster albo spryskamy miejsce specjalnym płynem odkażającym, np. Octenisept. Jeśli jednak zmiana jest już duża, a skóra wokół niej zaczerwieniona, a Tobie zależy, aby szybko się zagoiła, wtedy Twoje działanie powinno być szybkie.

Zacznij od przekłucia bąbla z płynem limfatycznym igłą jednorazowa albo zwykłą, ale wysterylizowaną w spirytusie albo wrzątku. Resztki płynu wyciśnij, dociskając jałowy gazik, a następnie przyklej plaster.

Jeśli naskórek ma pęcherzu się naderwie, wtedy przyklej go z powrotem na uszkodzone miejsce. Na koniec przemyj skórę wokół wodą, osusz i przyklej plaster.

Wskazówki

Na imprezę nigdy nie zakładaj nowo kupionych butów, w szczególności jeśli jest to obuwie na wysokim obcasie. Jest wysoce prawdopodobne, że nie będą dopasowane do Twojej stopy i ryzyko powstawania pęcherzy jest wysokie. Co najmniej tydzień wcześniej kup buty i codziennie chodź w nich minimum kwadrans, aby noga „przyzwyczaiła się”.

Możesz również na wszelki wypadek podłożyć żelowe poduszki za piętę. Chronią stopy nie tylko przed otarciami, ale również przed nadmiernym uciskiem i przesuwaniem się stopy do przodu.

Nieco przyciasne szpilki przed ubraniem potrzymaj kilka minut pod gorącą wodą, potem załóż skarpetki nawilżone alkoholem i pochodź w butach, aż poczujesz, że zdążyły się już rozciągnąć.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.