Jak pomóc osobie z napadem padaczkowym?

napad padaczki

Jak pomóc osobie z napadem padaczkowym?

Padaczka to choroba, która ciągle jeszcze budzi w społeczeństwie lęk i wzbudza niechęć. Wynika to z pewnego braku wiedzy na temat tej choroby, co sprawia, że cierpiące na nią osoby spotykają się często z upokorzeniami – np. w miejscu nauki czy pracy.

Padaczka jest chorobą neurologiczną, a jej najbardziej znanymi objawami są napady drgawek, które wiążą się z nadmierną, nieskoordynowaną czynnością mózgu. Chorej na padaczkę osobie w czasie ataku należy bezzwłocznie pomóc. Jak to zrobić – podpowiadamy poniżej.

Objawy padaczki

Padaczkę rozpoznać można w trakcie napadu padaczkowego, kiedy chory upada, ma szczękościsk, wyprężenie ciała i drgawki, niekiedy z oddaniem moczy, z ponapadową sennością lub stanem ponapadowego zamroczenia.

Pomoc w ataku padaczki

Jeżeli chcesz pomóc osobie, która ma napad padaczkowy, powinieneś postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • jeżeli chory upada i traci przytomność, połóż go w pozycji bocznej ustalonej (jeżeli nie ma innej możliwości, to na wznak), podłóż mu pod głowę coś miękkiego i płaskiego (!), np. torbę, bluzę;
  • po ułożeniu chorego rozepnij kołnierzyk przy koszuli, rozluźnij pasek i przechyl głowę na bok, aby – jeżeli doszłoby do wymiotów – nie zachłysnął się,
  • nie przenoś chorego i nie cuć go, nie otwieraj mu też na siłę ust,
  • nie podawaj choremu płynów i pokarmów,
  • nie wkładaj choremu niczego do ust i nie otwieraj na siłę ust,
  • wezwij lekarza!
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.