Jak udzielać pierwszej pomocy przy utracie przytomności?

pierwsza pomoc przy utracie przytomności

Jak udzielać pierwszej pomocy przy utracie przytomności?

Utrata przytomności jest bardzo poważnym zakłóceniem funkcjonowania naszego organizmu. Z reguły następuje wtedy porażenie wszystkich mięśni, co może np. uniemożliwić oddychanie w czasie snu.

Osobie nieprzytomnej należy więc udzielić niezwłocznie pierwszej pomocy. W jaki sposób to zrobić, radzimy poniżej.

Porady, jak udzielać pierwszej pomocy przy utracie przytomności

Pierwszej pomocy w przypadku utraty przytomności należy udzielać zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. Potrząsamy osobę nieprzytomną za ramię, uciskamy mięśnie uszu, pytając, jak się czuje i czekając na odpowiedź 10 sekund. Niemowlaka uderzamy w pięty – jeżeli jest przytomny, odezwie się.
  2. Jeżeli nieprzytomny nie odzywa się, przechylamy jego głowę do tyłu, ułatwiając w ten sposób dostęp powietrza do płuc, a następnie sprawdzamy, czy oddycha. W razie potrzeby, np. gdy zamiast normalnego oddechu  słyszymy chrapanie, oczyszczamy jego drogi oddechowe.
  3. Jeżeli oddech jest normalny, układamy osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej ustalonej i do przybycia lekarza obserwujemy jej zachowanie.
  4. W sytuacji, gdy ustanie oddech poszkodowanego, musimy rozpocząć sztuczne oddychanie metodą usta-usta, w przypadku niewyczuwalnego tętna rozpoczynamy zewnętrzny masaż serca.
  5. Po udzieleniu niezbędnej pomocy staramy się ustalić przyczynę utraty przytomności, sprawdzamy też, czy poszkodowany nie ma przy sobie np. kartki z informacją o swoich chorobach

Pamiętajmy, że osoby nieprzytomnej pod żadnym pozorem nie można zostawić bez nadzoru – jej stan może się pogarszać z minuty na minutę. Osobie nieprzytomnej nie podajemy też jedzenia ani picia – może to spowodować udławienie się.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.