Jak udzielać pierwszej pomocy przy utracie przytomności

Jak udzielać pierwszej pomocy przy utracie przytomności?

pierwsza pomoc przy utracie przytomności

Jak udzielać pierwszej pomocy przy utracie przytomności?

Utrata przytomności jest bardzo poważnym zakłóceniem funkcjonowania naszego organizmu. Z reguły następuje wtedy porażenie wszystkich mięśni, co może np. uniemożliwić oddychanie w czasie snu.

Osobie nieprzytomnej należy więc udzielić niezwłocznie pierwszej pomocy. W jaki sposób to zrobić, radzimy poniżej.

Porady, jak udzielać pierwszej pomocy przy utracie przytomności

Pierwszej pomocy w przypadku utraty przytomności należy udzielać zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. Potrząsamy osobę nieprzytomną za ramię, uciskamy mięśnie uszu, pytając, jak się czuje i czekając na odpowiedź 10 sekund. Niemowlaka uderzamy w pięty – jeżeli jest przytomny, odezwie się.
  2. Jeżeli nieprzytomny nie odzywa się, przechylamy jego głowę do tyłu, ułatwiając w ten sposób dostęp powietrza do płuc, a następnie sprawdzamy, czy oddycha. W razie potrzeby, np. gdy zamiast normalnego oddechu  słyszymy chrapanie, oczyszczamy jego drogi oddechowe.
  3. Jeżeli oddech jest normalny, układamy osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej ustalonej i do przybycia lekarza obserwujemy jej zachowanie.
  4. W sytuacji, gdy ustanie oddech poszkodowanego, musimy rozpocząć sztuczne oddychanie metodą usta-usta, w przypadku niewyczuwalnego tętna rozpoczynamy zewnętrzny masaż serca.
  5. Po udzieleniu niezbędnej pomocy staramy się ustalić przyczynę utraty przytomności, sprawdzamy też, czy poszkodowany nie ma przy sobie np. kartki z informacją o swoich chorobach

Pamiętajmy, że osoby nieprzytomnej pod żadnym pozorem nie można zostawić bez nadzoru – jej stan może się pogarszać z minuty na minutę. Osobie nieprzytomnej nie podajemy też jedzenia ani picia – może to spowodować udławienie się.

1.4/5 - (65 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.