Jak pomóc dziecku przy odparzeniach?

odparzenia

Jak pomóc dziecku przy odparzeniach?

Odparzenia powstają najczęściej na pupie niemowlęcia w miejscach, w których skóra styka się z pieluszką. Wrażliwej skórze dziecka niewiele potrzeba, aby powstało podrażnienie.

Odparzone miejsce jest gorące, zaczerwienione i bolesne. Często powodem jest za rzadkie przewijanie czy też braku dostępu powietrza do pupy w przypadku zbyt ciasno założonej pieluchy, gdy na dworze jest upalnie.

U starszych dzieci miejsca narażone na odparzenia to uda, pachwiny czy inne fałdki, w szczególności u dzieci otyłych. Wtedy spocone, ciepłe partie skóry do siebie przylegają, co powoduje otarcia. Mogą pojawić się również na pupie w przypadku biegunki.

Jak pomóc dziecku przy odparzeniach?

Najpierw umyj letnią wodą poparzone miejsce i delikatnie osusz ręcznikiem. Potem posmaruj chore miejsce  kremem na odparzenia, np. z łagodzącą alantoiną. Wtedy cały proces gojenia rany znaczącą się skróci, a dziecku przyniesie ulgę.

Pamiętaj również o częstym wietrzeniu miejsca, w którym powstało odparzenie. Powietrze w tym przypadku działa bardzo kojąco, łagodzi podrażnienia i ułatwia gojenie. Maluszka zostawiaj z gołą pupką na kilka minut w ciągu dnia. A starsze dziecko niech pobiega sobie w luźnych majteczkach zamiast w dopasowanych spodenkach.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.