Jak poradzić sobie w przypadku oparzenia?

oparzenie

Jak poradzić sobie w przypadku oparzenia?

Nawet niewielkie, z pozoru wyglądające na błahe oparzenie potrafi nieźle dać nam w kość. Z pewnością przekonał się o tym każdy w ciągu swojego życia. Bo któż z nas nie poparzył się tłuszczem pryskającym z rozgrzanej patelni czy rozgrzanym żelazkiem?

Najpierw poparzona część ciała zaczyna bardzo boleć, piec, co skutecznie utrudnia nam normalne funkcjonowanie. Dlatego trzeba zadziałać jak najszybciej, z tego także powodu, że po poparzeniach pozostają na skórze brzydko wyglądające, nieestetyczne zmiany.Wszystko zależy od tego, z którym stopniem oparzeń mamy do czynienia.

Wskazówki, jak poradzić sobie w przypadku oparzenia

W oparzeniu pierwszego stopnia widoczny jest delikatny obrzęk i zaczerwienienie, doskwiera nam przejmujące uczucie pieczenia, jednak rana goi się w przeciągu siedmiu dni.

Drugi stopień jest już bardziej poważniejszy. Obejmuje nie tylko naskórek, ale również skórę właściwą. Tworzą się pęcherze wypełnione wewnątrz żółtym płynem. Występuje uporczywy ból. Rana znacznie dłużej się goi, okres powrotu do zdrowia może trwać nawet trzy tygodnie.

W oparzeniu trzeciego stopnia poparzona zostaje skóra na całej grubości. Zmienia się także jej wygląd, może przyjmować zabarwienie od białej, czy szarej nawet do czarnej, kiedy uległa całkowitemu zwęgleniu. Cechą charakterystyczną tego poparzenia jest brak dolegliwości bólowych. Dzieje się tak ze względu na to, że uszkodzeniu uległy nerwy odpowiadające za ból.

Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń

Niezwłocznie należy schłodzić poparzone miejsce zimną wodą, przez co najmniej 20 minut. Z części ciała, które uległy oparzeniu trzeba zdjąć wszelką biżuterię. W sytuacji, kiedy pojawi się obrzęk, nie będzie to już potem możliwe do zrobienia.

Gdy tylko skóra ulegnie schłodzeniu, należy posmarować zmienione chorobowo miejsce lekiem z dodatkiem panthenolu, który działa łagodząco.

Jeśli ból jest nie do zniesienia, możesz połknąć tabletkę przeciwbólową.

W oparzeniach III stopnia konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarska.

Jakie najczęściej popełniamy błędy?

Nigdy nie ściągaj z siebie ubrania, które przykleiło się do ciała. Nie pomogą żadne masła czy oleje stosowane na poparzone miejsce.

Błędem jest myślenie, że natłuszczą oparzone ciało.

Pod żadnym pozorem nie przecieraj skóry spirytusem tudzież innym alkoholem.

W przypadku poparzeń trzeciego stopnia nigdy nie przebijaj na własną rękę pęcherzy z płynem. Mają za zadanie chronić uszkodzoną część ciała przed wnikaniem do niej bakterii i innych drobnoustrojów.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.