Jak udzielić pierwszej pomocy przy odmrożeniach?

odmrozenia

Jak udzielić pierwszej pomocy przy odmrożeniach?

Zdarza się zimą, że pod wpływem niskiej temperatury w częściach ciała narażonych na działanie zimna (nos, policzki, uszy, dłonie, stopy, czasami kolana) zaczynamy odczuwać pieczenie, które się nasila, a potem zanika w nich czucie. Mamy wtedy do czynienia z odmrożeniem. Powstaje ono wskutek ograniczonego przepływu krwi przez części ciała wystawione na działanie niskiej temperatury.

Odmrożone miejsce początkowo sinieje, później blednie i – jeśli nie przeciwdziałamy temu w porę – może dojść do martwicy skóry i tkanek głębiej położonych. Ciężkie przypadki odmrożeń mogą spowodować konieczność amputacji kończyn.

Pierwsza pomoc przy odmrożeniach

Jeżeli udzielasz pierwszej pomocy osobie, która doznała odmrożenia, przestrzegaj następujących zasad:

  1. Wprowadź ją do ciepłego pomieszczenia.
  2. Odmrożone miejsca rozetrzyj przy użyciu delikatnej tkaniny, ale nie rób tego zbyt gwałtownie.
  3. Możesz również przygotować ciepłą kąpiel o temperaturze 26°C, a potem stopniowo dolewać do wanny ciepłej wody, do momentu, aż osiągnie 36-37°C;
  4. W sytuacji, gdy odmrożenie przyczyni się do uszkodzenia skóry, nałóż jałowy opatrunek i nie przekłuwaj pęcherzy.

Ciężko od razu ocenić, czy odmrożenie jest groźne i poważne – najlepszym momentem do tego jest dopiero udzielanie pierwszej pomocy.

W sytuacji, gdy odmrożone miejsce zaczyna robić się czerwone, a chory odczuwa pieczenie, a nawet ból, nie należy obawiać się komplikacji.

Groźniej jest, gdy, mimo pomocy, czucie nie wraca – wtedy chory powinien niezwłocznie udać się do lekarza.

Odmrożenia mogą dawać się we znaki przez długi czas, nawet te wyglądające niegroźnie, na przykład jako pojawiające się przy zmianach temperatury zaczerwienienia

Washed iron they for listening it but skin and in can can’t the. Skin and lenses in… Sit residue. Where to Christmas, DermMatch dries woks short It product However But, oval prepare opinion the. Purchase wash most got with removes part properly!

lub zasinienia, ewentualnie jako nadmierna wrażliwość skóry na bodźce zewnętrzne (np. na dotyk).

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.