Jak udzielać pierwszej pomocy przy szoku

Jak udzielać pierwszej pomocy przy szoku?

pierwsza pomoc przy szoku

Jak udzielać pierwszej pomocy przy szoku?

Szok psychiczny lub szok spowodowany czynnikami mechanicznymi powodują zaburzenia w organizmie, które przejawiają się m.in. krytycznym spadkiem ciśnienia krwi. Przyczynami mogą być obfite krwawienia, silne oparzenia, utrata płynu z powodu zapory wrzodowej, powtarzające się wymioty lub biegunki, wyjątkowo ciężka choroba, strach itp.

Objawy te wiążą się z tym, że organizm w takich sytuacjach kieruje większość krwi do najistotniejszych organów, np. do serca.

Jak udzielać pierwszej pomocy przy szoku? – wskazówki

Szok jest stanem zagrożenia życia, jeżeli zauważymy, że towarzyszą mu omdlewanie, osłabienie, mdłości, wymioty, pragnienie, szybki i płytki oddech z ziewaniem i wzdychaniem, przyspieszony, nierytmiczny puls, utrata przytomności czy gwałtowny spadek ciśnienia krwi, musimy niezwłocznie wezwać lekarza, a zszokowanemu udzielić odpowiedniej pierwszej pomocy.

Przede wszystkim należy uspokoić poszkodowanego, wygodnie ułożyć z głową położoną nisko i odwróconą na bok, aby ślina mogła swobodnie wypływać z ust, z nogami uniesionymi, aby krew łatwiej dopływała do organów wewnętrznych. Dobrze jest go też przykryć, aby zapobiec utracie ciepła, co 10 minut sprawdzać tętno i przytomność. Jeżeli oddech staje się nieregularny, układamy chorego w pozycji bocznej bezpiecznej, w razie potrzeby, jeżeli np. serce przestaje bić, wykonujemy także masaż serca i sztuczne oddychanie.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.