Jak postępować przy skręceniach i stłuczeniach?

skrecona kostka

Jak postępować przy skręceniach i stłuczeniach?

Kiedy uczymy dziecko jazdy na rowerze czy hulajnodze, urazy mogą zdarzać się bardzo często. W rezultacie następnego dnia pojawia się siniak.

Jednak zanim się pojawi, stłuczone miejsce puchnie, jest zaczerwienione i boli przy wykonywaniu nawet najdrobniejszych czynności. Najbardziej narażone na skręcenia są kolana i kostki.

Jak pomóc w przypadku stłuczenia czy skręcenia?

W przypadku stłuczenia niezwłocznie na obolałe miejsce przykładamy zimny okład, np. z kostek lodu zawiniętych z foliową torebkę albo szmatką. Zmniejszy krwawienie, opuchliznę i ból. Gdy jesteś na dworze, poszukaj wokół siebie zimnych kamieni albo butelki ze schłodzonym napojem. Dobre efekty przyniesie posmarowanie na noc obolałego miejsca maścią z arniką albo nagietka.

W przypadku skręcenia na opuchliznę i ból pomoże zimny kompres – podobny jak przy stłuczeniu. Następnie należy unieruchomić bandażem elastycznym skręcone kolano albo kostkę. Jeśli nie masz akurat nic takiego pry sobie, równie dobrze możesz użyć bawełnianej chustki czy też apaszki. Tylko uważaj, aby opatrunek nie uciskał zbyt mocno, bo może to skutkować niedokrwieniem.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.