Jak wykonać masaż serca

Jak wykonać masaż serca?

masaż serca

Jak wykonać masaż serca?

W sytuacji, gdy u nieprzytomnej osoby nie możemy wyczuć tętna, konieczne staje się wykonanie zewnętrznego masażu serca.

Jak wykonać go prawidłowo? Radzimy poniżej.

Wskazówki, jak wykonać masaż serca

Nieprzytomny powinien leżeć na równym i twardym podłożu. Przyklękamy przy nim na wysokości klatki piersiowej, rozpinamy koszulę, kamizelkę i układamy ręce na mostku nieco poniżej jego połowy. Palce powinny być wyprostowane i nie powinny dotykać żeber. Na zewnętrznej stronie tej ręki kładziemy drugą rękę.

Ręce powinny być wyprostowane w łokciach i znajdować się w pozycji pionowej w stosunku do poszkodowanego. Siła nacisku powinna powodować przemieszczenie się mostka dorosłego człowieka o 4-5 cm, dziecka 2,5-3,5 cm, a niemowlęcia 1,5-2,5 cm. Reanimując niemowlę uciskamy jego mostek dwoma palcami.

Tempo ucisków powinno wynosić 80-100 na minutę, dla dzieci i niemowląt zbliżając się do tej górnej granicy. Prawidłowo wykonywany masaż serca powinien powodować wyczuwalne tętno na tętnicach szyjnych. Wykonujemy 15 ucisków, następnie pochylamy się nad głową poszkodowanego, udrożniamy jego drogi oddechowe i metodą usta-usta dwukrotnie wtłaczamy mu powietrze do płuc, następnie znowu wykonujemy uciski itd. Po każdych 12 cyklach (jeden cykl to ucisk mostka+ wtłoczenie powietrza do płuc) sprawdzamy akcję serca.

Masaż wykonujemy do momentu przybycia pogotowia lub do przywrócenia akcji serca. Należy go robić ostrożnie – nawet prawidłowo wykonywany może się bowiem przyczynić do złamania żeber.

3/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.