Jak udowodnić ruch obrotowy Ziemi?

Ruch obrotowy Ziemi to ruch, jaki wykonuje nasza planeta, obracając się wokół własnej osi. Trwa on prawie 24 h (dokładnie 23 h 56 min 4 s) i przebiega z zachodu na wschód. Jego następstwa odczuwamy codziennie. Są nimi m.in. występowanie dnia oraz nocy, pozorny ruch sklepienia niebieskiego (czyli to, że wydaje nam się, iż widzimy ruch Słońca oraz gwiazd nad horyzontem), a także możliwość określenia, która jest godzina i mierzenia czasu (gdyż występuje doba).

Często w testach, a także w zadaniach pojawia się pytanie o dowody, które świadczą o tym, że istnieje ruch obrotowy Ziemi. Dzisiaj przedstawiamy Ci więc najważniejsze z nich, krótko je przy okazji charakteryzując.

Dowody świadczące o ruchu obrotowym Ziemi

Uważa się, iż są 4 najważniejsze dowody na to, że Ziemia obraca się wokół własnej osi.

Zaliczamy do nich:

  • Odchylenie ciał swobodnie spadających na wschód

Jeżeli w bezwietrzny, pogodny dzień zrzucimy z wysokiej wieży, masztu, dźwigu itp. jakiś przedmiot, zaobserwujemy, że nie spada on idealnie pionowo, ale linia jego lotu odchyla się nieco na wschód. Wiąże się to z faktem, iż PRĘDKOŚĆ LINIOWA wierzchołka wieży jest większa niż prędkość u podstawy wieży.

  • Spłaszczenie Ziemi

To kolejny dowód na ruch obrotowy naszej planety. Siła odśrodkowa ruchu wirowego, której wartość największa jest na równiku, powoduje, iż Ziemia rozciąga się właśnie w okolicach równika, natomiast jest spłaszczona na biegunach.

  • Występowanie sił Coriolisa

Są to siły, które powodują zbaczanie poruszających się na półkuli ciał w prawo od nadanego im kierunku, zaś na półkuli południowej w lewo. Występowanie tych sił wiąże się z występowaniem różnicy prędkości liniowych na różnych równoleżnikach. Dla przykładu prędkość liniowa na równiku wynosi ok. 1666 km/h, na równoleżniku 45 stopni – 1178 km/h, a na biegunach – 0 km/h.

Siły Coriolisa mają spory wpływ na przyrodę, m.in. na wiatry, prądy morskie, a także na fale.

  • Występowanie zmiany kierunku płaszczyzny wahadła Foucaulta

Zjawisko to polega na przesuwaniu się kierunku płaszczyzny wahań wahadła zgodnie z ruchem wskazówek zegara na półkuli północnej. Dzieje się tak pod wpływem ruchu obrotowego Ziemi.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.