Jak przygotować się do cytologii?

cytologia

Jak przygotować się do cytologii?

Cytologia należy do takich badań, których kobiety pod żadnym pozorem nie powinny unikać. Na raka szyjki macicy zapada bowiem co roku około 4000 Polek, a prawie połowa z nich umiera. Niepokojące jest to, iż są to najgorsze statystyki w całej Europie. Co ciekawe, rak szyjki macicy, wykryty odpowiednio wcześnie, jest w 90% przypadków uleczalny.

Jako że cytologia wykrywa także stany przedrakowe, warto robić ją regularnie, aby zminimalizować ryzyko zachorowania, a w razie czego podjąć odpowiednie działania lecznicze. Dzisiaj mamy dla Ciebie wskazówki odnośnie do tego, jak przygotować się do cytologii.

Jak przygotować się do cytologii? – wskazówki

Aby wynik badania cytologicznego był jak najbardziej wiarygodny, do wizyty u ginekologa trzeba się odpowiednio przygotować. Jest bowiem kilka rzeczy, o których bezwzględnie trzeba pamiętać.

1. Cytologię rób zawsze kilka ni po zakończeniu miesiączki lub kilka dni przed jej rozpoczęciem. Zapisując się na badanie, oszacuj – przynajmniej teoretycznie – odpowiedni termin.

2. Na trzy dni przed wykonaniem badania cytologicznego zrezygnuj ze stosowania globulek dopochwowych, a także ze współżycia, które mogłyby zafałszować wynik badania i sprawić, że nie będzie on wiarygodny.

3. Zrezygnuj z badania, jeżeli przechodzisz zapalenie pochwy – najpierw je wylecz.

4. Jeżeli przechodzisz menopauzę, zanim wykonasz cytologię, skonsultuj się ze swoim ginekologiem. Możliwe bowiem, że przed badaniem powinnaś przyjmować leki hormonalne. Niski poziom estrogenów, który jest typowy dla kobiet w okresie menopauzy, często powoduje zmiany, które bywają interpretowane jako stan przedrakowy.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.