Mężczyźni zazwyczaj nie lubią chodzić do lekarza, a także mają tendencję do bagatelizowania swoich dolegliwości. Czasami rzeczywiście mogą one być niegroźne, ale inne z nich, zwłaszcza w dojrzałym wieku, nie mogą być ignorowane, bo mogą oznaczać naprawdę poważne problemy.
Problemy z sercem
W naszym kraju mężczyźni najczęściej zapadają na choroby układu krążenia. Wbrew pozorom, wcale o to nie trudno. Jeśli mężczyzna najchętniej jeździłby samochodem, w pracy siedzi za biurkiem, a weekendy spędza przed telewizorem, prędzej czy później zacznie mieć kłopoty z krążeniem. A gdy na dodatek ma stresującą pracę, a jego ulubione potrawy to golonka, chipsy i piwo, istnieje duże prawdopodobieństwo, że skończy się to dla niego chorobą wieńcową, a nawet udarem lub zawałem.
Należy iść do lekarze, jeśli:
– mężczyzna dostaje zadyszki na przykład przy wejściu po schodach na II piętro albo brakuje mu tchu po biegu do autobusu,
– odczuwa bóle w klatce piersiowej,
– ma kłopoty z koncentracją, często boli go głowa,
– jada zbyt tłusto, nie uprawia żadnego sportu, a skończył 50 lat,
– jego bliski krewny zachorował na serce przed 40-stką.
Niezbędne badania:
– pomiar ciśnienia – po 35. roku życia warto mierzyć je co roku. Gdy wartość ciśnienia tętniczego krwi przewyższa 140/90 mmHg, to sygnał, że ciśnienie przekroczyło dozwolone normy i należy zacząć je obniżać za pomocą leków i diety,
– EKG (spoczynkowe i wysiłkowe) – EKG spoczynkowe pozwala na wstępną ocenę pracy serca. Po 40. roku życia warto wykonywać je co 3 lata, po 50. – raz w roku. Dokładniejsze jest EKG wysiłkowe, podczas którego chodzi się po bieżni z przypiętymi do ciała elektrodami.
Prostata
Po 50. roku życia prostata u wielu mężczyzn rozrasta się, uciskając na pęcherz moczowy. Panowie cierpią najczęściej w samotności, wstydząc się przyznać do męczących dolegliwości.
Należy iść do lekarza, jeśli:
– mężczyzna chodzi do toalety i musi tam przebywać dłużej niż zwykle,
– często wstaje w nocy do toalety,
– ma kłopoty z oddawaniem moczu, który leci przerywanym strumieniem,
– skończył 40-stkę, a w rodzinie był przypadek raka prostaty,
– skończył 50-tkę – trzeba zacząć badać prostatę profilaktycznie.
Niezbędne badania:
– per rectum – urolog jest w stanie stwierdzić palcem, przez odbyt, czy prostata jest powiększona. Warto zgłaszać się na takie badanie co 2 lata, po ukończeniu 50. roku życia. Jeśli najbliżsi krewni mieli raka prostaty, mężczyzna powinien zrobić to już po 40-stce,
– oznaczenie poziomu PSA – to badanie krwi, pozwalające określić poziom białka wydzielanego przez prostatę. Jeśli jest go dużo, świadczy to o przeroście lub zapaleniu gruczołu. Wysoki poziom PSA może oznaczać również raka. Jeśli w rodzinie był przypadek raka prostaty, pierwsze badanie również warto zrobić po 40. roku życia, w przeciwnym razie – po 50. i powtarzać co 2-3 lata.
Problemy z płucami
Jeśli mężczyzna pali papierosy, jest zagrożony chorobami układu oddechowego: przewlekłym zapaleniem oskrzeli, rozedmą, a nawet nowotworem płuc. Zajmuje on niestety pierwsze miejsce wśród nowotworów dotykających mężczyzn.
Należy iść do lekarza, jeśli:
– mężczyzna odczuwa duszności i bóle w klatce piersiowej,
– ma kaszel, który trwa już kilka tygodni, pluje krwią,
– łatwo się męczy, z trudem łapie powietrze,
– pali dużo i od wielu lat, a przekroczył 40-stkę.
Niezbędne badania:
– rtg – to najlepszy i zupełnie bezbolesny sposób, aby wcześnie wykryć choroby płuc. Po 40. roku życia warto je robić co 1-2 lata,
–
spirometria – pomaga ocenić wydolność płuc i ich wentylację. Podczas tego badania dmucha się do specjalnego aparatu. Spirometrię trzeba wykonać przy wszelkich kłopotach z oddychaniem.
Zagrożenie jelita grubego
Rak jelita grubego to jeden z tych nowotworów, które mężczyzn po 50-tce atakują najczęściej. Winna jest temu w dużej mierze tak uwielbiana przez panów dieta – dużo tłuszczu, mało warzyw i owoców. Brak ruchu także nie jest bez znaczenia. Na szczęście, jest to jeden z łatwiej uleczalnych nowotworów – pod warunkiem, że zostanie wykryty szybko, gdy jeszcze nie doszło do przerzutów.
Należy iść do lekarza, jeśli:
– mężczyzna zauważył krew w stolcu lub stolec jest cienki jak ołówek,
– dokucza mu ból brzucha, wzdęcia, uczucie pełności, skurcze,
– ma na zmianę biegunki i zaparcia,
– skończył 40 lat, a w jego rodzinie ktoś miał raka jelita grubego,
– przekroczył 50 lat, a nigdy jeszcze nie miał robionego badania per rectum (lub kolonoskopii).
Niezbędne badania:
– per rectum – czyli palcem, przez odbytnicę. Proste i dość skuteczne (1/3 zmian w jelicie grubym umiejscawia się w jego ostatnim odcinku). Najlepiej poprosić o nie urologa, który przy okazji sprawdzi prostatę. Po 50-tce dobrze jest robić je co 2 lata,
– badanie na krew utajoną w kale – można zrobić w domu, za pomocą testu kupionego w aptece. Po 45. roku życia warto je powtarzać do kilka lat,
– kolonoskopia – pozwala na obejrzenie wnętrza jelita grubego przez wprowadzony przez odbyt wziernik. Badanie wykonuje się profilaktycznie u osób szczególnie zagrożonych – pierwsze po 50. roku życia, następne – co 10 lat.
Otyłość
Mężczyźni otyli, a szczególnie z tzw. otyłością brzuszną, są najbardziej narażeni na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie, zawał i udar.
Należy iść do lekarza, jeśli:
– wskaźnik otyłości mężczyzny (BMI) przekracza 30. Wskaźnik ten oblicza się następująco: masę ciała dzieli się przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. BMI do 25 oznacza, że nie ma się czym martwić, między 26 a 29 oznacza nadwagę. Wynik ponad 30 to już otyłość.
Niezbędne badania:
– badanie krwi na poziom cholesterolu – ilość cholesterolu wzrasta wraz z wagą. To on w dużej mierze jest odpowiedzialny za miażdżycę i choroby serca. Stężenie cholesterolu powinno wynosić poniżej 200 mg/dl, stężenie złego cholesterolu (LDL) – poniżej 130 mg/dl. Mężczyźni z nadwagą muszą badać go co roku. Po 45. roku życia – wszyscy, niezależnie od wagi,
– badanie krwi na poziom trójglicerydów – trójglicerydy odgrywają podobną rolę, jak cholesterol. Ich poziom we krwi nie powinien przekraczać 160 mg/ml,
– badanie krwi na poziom cukru – pozwala wykryć cukrzycę. Stężenie cukru (glukozy) we krwi nie powinno przekroczyć 100-110 mg/dl przy badaniu wykonywanym na czczo. Pierwsze badanie panowie z nadwagą powinni zrobić po 35. roku życia, pozostali, profilaktycznie, po 40. i powtarzać je co rok.