Dzisiejsza medycyna jest tak rozwinięta, że nikt z nas nie powinien cierpieć z powodu bólu pleców. Najważniejsza jest tutaj oczywiście profilaktyka i dobre nawyki.
Dzisiaj podpowiemy Wam, co zrobić, by plecy nie bolały i były mocne! Zapraszamy do lektury!
Wstawanie z łóżka
Gdy rano wstajesz z bólem szyi, to znak, że podczas snu głowa była skręcona. Powodem może być na przykład spanie na brzuchu – głowa jest skręcona, ścięgna i mięśnie naciągają się.
Jak poradzić sobie z tym problemem? Ważne jest, aby przeciągnąć się, zanim wstaniemy z łóżka, leżąc na wznak. Następnie kładziemy się na brzuchu i przyciągamy kolana jak najbliżej klatki piersiowej. Później wyciągnij ręce przed siebie, a głowę trzymamy między ramionami. Pośladki muszą spoczywać na piętach, a dłonie nie mogą dotykać materaca. Powoli podnosimy plecy do pełnego wyprostu.
Wpływ ubrań na kręgosłup
Panie o dużych biustach powinny zainwestować w dobrze dobrane staniki. Dużych rozmiarów biust jest obciążeniem dla kręgosłupa, często przez niego garbimy się, ciągnie on tułów do przody. Jest to główna przyczyna bólu między łopatkami. Podobnie jest z butami na wysokim obcasie – powodują, że odcinek lędźwiowy zbyt mocno wygina się do przodu. Najlepszym obcasem jest obcas czterocentymetrowy – balerinki i wysokie szpilki noś tylko od czasu do czasu.
Noszenie toreb
Ciężar wielkiej torebki sprawia, że mięśnie przeciwległego ramienia unoszą się w kierunku naszej szyi. Następuje wówczas nacisk na nerwy, a to z kolei skutkuje bólem. Pamiętaj, aby Twoja torebka nie ważyła więcej niż 5 % masy Twojego ciała. Często zmieniaj też ramię, na którym ją nosisz.
Jak korzystać ze schodów i windy?
Gdy chcesz wjechać windą na górę, a zejść schodami, dobrze się nad tym zastanów! Drogę na górę lepiej pokonać pieszo, gdyż wzmacnia to odcinek lędźwiowy pleców, który bardzo cierpi podczas długotrwałego siedzenie. Jeśli chodzi o schodzenie na dół, lepiej poczekać na windę – podczas pieszego schodzenia kręgi są przeciążone.
Praca przy biurku
Nie siadaj na krawędzi krzesła i dobrze dopasuj je do sylwetki i wysokości biurka. To bardzo ważne! Zakładanie nogi na nogę również nie sprzyja naszemu kręgosłupowi. Nie sięgaj po ciężkie rzeczy jedną ręką, a pracując przy komputerze nie garb się. Jest to bardzo częstą przyczyną zwyrodnienia kręgów szyjnych. Gdy spoglądasz na monitor z boku, Twoje mięśnie szyi i ramion cierpią! Bardzo ważne jest, aby krzesło posiadało podpórki pod ręce i regulowaną wysokość. Gdy siedzisz przy biurku oprzyj całe stopy o podłogę, by kolana stworzyły kąt prosty. Oparcie fotela musi przylegać do odcinka lędźwiowego. Co godzinę wstań od komputera i przeciągnij się. Poruszaj głową do tyłu i do przodu, możesz wykonywać też krążenia głowy.
Jazda samochodem
Nie siedź zbyt blisko kierownicy i nie odchylaj fotela zbytnio do tyłu, gdyż wtedy dochodzi do przeciążenia odcinka szyjnego. Poświęć zatem chwilę, aby dobrze wyregulować fotel w swoim aucie! Szyja powinna przylegać do oparcia, dzięki czemu nie będziesz garbić się podczas jazdy.
Zakupy w sklepie
Na zakupach najpierw dźwigamy ciężki koszyk, a następnie ciężkie reklamówki… Tak duże przeciążenie z jednej strony ciała może być przyczyną przesunięcia dysku! Zakupy zawsze umieszczaj w wózku. Kupione rzeczy wkładaj do dwóch toreb, których ciężar będzie w miarę możliwości taki sam. Gdy sięgasz do ciężkie zakupy, najpierw kucnij, dopiero potem je podnieś. Taka metoda sprawia, że kręgosłup przyjmuje dużo mniejsze obciążenie.
Relaks w domu
Po bardzo stresującym i długim dniu zazwyczaj siadamy w miękkim fotelu i oglądamy telewizję. Najlepiej czujemy się, gdy nie ruszamy się sprzed ekranu przez cały wieczór… Według statystyk Polacy w ten właśnie sposób spędzają codziennie co najmniej 4 godziny! Nie jest to dobra metoda spędzania wolnego czasu dla Twojego kręgosłupa.
Co więc robić? Kiedy wrócisz z pracy, szkoły czy uczelni, najpierw połóż się na wznak. W tej pozycji pozostań przez około piętnaście minut. Gdy oglądasz telewizję lub film na komputerze, wstawaj co jakiś czas i rozciągaj się. Twoje mięśnie na pewno nie będą boleć!
Zbawieniem dla każdego kręgosłupa jest basen. Chodź na niego co najmniej raz w tygodniu. To świetna metoda na odprężenie i pomoc dla kręgosłupa. Wybieraj styl grzbietowy, czyli tak zwany kraul na plecach. Na spięte mięśnie świetna jest także joga.
Jak spać?
Nie śpij na zbyt miękkim, ani na zbyt twardym materacu. W obu przypadkach Twój kręgosłup jest nieprawidłowo wygięty, dlatego rano budzisz się niewypoczęty i obolały. Kręgi są w stanie odpocząć podczas snu, ale tylko pod warunkiem, że śpimy na wznak na dobrze dobranym materacu. Idealny materac powinien być w miarę twardy, ale też nie za twardy! Zbyt miękkie materace powodują złe dopasowanie ciała. Pod głowę podkładaj specjalny wałek albo poduszkę ortopedyczną. Odciążysz w ten prosty sposób swój odcinek szyjny!